Policyjne zabezpieczenie obchodów 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau.
Funkcjonariusze Policji, jak co roku 27 stycznia, zabezpieczali obchody rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau. Tym razem były to obchody wyjątkowe. 80. rocznica stanowiła asumpt do wizyty aż 56 delegacji państwowych i organizacji międzynarodowych z całego świata.
Oprócz delegacji państwowych, organizacji międzynarodowych i osób, które chciały upamiętnić rocznicę, w obchodach udział wzięli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, NATO, ONZ i UNESCO oraz 50 ocalałych z Holokaustu. Na rocznicę przybyli królowie, prezydenci, premierzy, dyplomaci, przedstawiciele samorządów , duchowieństwa oraz dziennikarze niemal z całego świata. Łącznie w uroczystości wzięło udział ponad 4000 gości. Tak duże wydarzenie postawiło przed służbami ogromne wyzwanie logistyczne, dlatego zabezpieczenie przygotowywano już od kilku miesięcy w Sztabie Policji KWP w Krakowie oraz sztabach podległych.
Policyjne zabezpieczenie, w koordynacji z innymi służbami, dotyczyło miejsc i tras przejazdów do nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz–Birkenau, przy jednoczesnym ograniczaniu utrudnień w ruchu drogowym, a także miejsc pamięci znajdujących się na terenie Oświęcimia, Brzezinki oraz Monowic. Funkcjonariusze odpowiadali także za sprawdzenia pirotechniczne w obiektach noclegowych. Policyjna operacja rozciągała się na teren Oświęcimia, Krakowa oraz Katowic.
W zabezpieczeniu udział wzięło prawie 1800 policjantów, w tym ponad 700 policjantów z innych garnizonów. Wśród nich byli funkcjonariusze ruchu drogowego, Samodzielne Pododdziały Kontrterrorystyczne, Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA", policjanci Oddziałów Prewencji Policji, zespoły antykonfliktowe, przewodnicy psów służbowych.
Na miejscu znajdowali się także policjanci kryminalni, piloci dronów, łącznościowcy, technicy kryminalistyki.
W powietrzu znajdowały się dwa policyjne śmigłowce -Bell oraz Black Hawk. Łącznie zrealizowano ponad 200 eskort policyjnych.
Ceremonia rozpoczęła się o godzinie 16, na terenie obozu Auschwitz II - Birkenau, w ogromnym namiocie rozpościerającym się nad Bramą Śmierci. Polską Policję reprezentowali: Komendant Główny Policji nadinspektor Marek Boroń oraz Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie inspektor Artur Bednarek.
Po zakończeniu obchodów komendanci osobiście podziękowali policjantom biorącym udział w zabezpieczeniu za zaangażowanie, profesjonalizm i zapewnienie oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa. Zabezpieczenie, które zakończyło się wczoraj odbyło się bez incydentów, nie zgłoszono także żadnych nieprawidłowości mających wpływ na przebieg uroczystości.
Pliki do pobrania
-
opis do filmu
13.1 KBopis do filmu