Oświęcim. Wypadek drogowy. Nastolatek wywrócił się jadąc hulajnogą elektryczną
W poniedziałek (6.07.2026) o godzinie 14 służby ratunkowe interweniowały w Oświęcimiu na ulicy Pod Borem, gdzie doszło do wypadku drogowego z udziałem 13-latka poruszającego się na hulajnodze elektrycznej.
W trakcie czynności na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że 13-letni mieszkaniec Oświęcimia jadąc po ulicy na hulajnodze elektrycznej, podczas pokonywania progu zwalniającego stracił równowagę. Upadł na jezdnie doznając urazu dłoni oraz ogólnych potłuczeń. Pod opieką ratowników medycznych został przewieziony na leczenie do szpitala. Mundurowi ustalili, że 13-latek podczas jazdy korzystał z kasku ochronnego.
Podziękowania za prawidłową reakcję na zdarzenie
Na podziękowania za prawidłową reakcję nalezą się świadkom, którzy powiadomili służby, a także udzielili pomocy nastolatkowi.
Naucz dziecko bezpieczeństwa i odpowiedzialności.
Policjanci apelują do rodziców, aby udostępniając dziecku rower czy hulajnogę elektryczną, uczyli je podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z tego rodzaju sprzętu. Przede wszystkim jazdy zgodnej z przepisami, zakładania kasku ochronnego na głowę, a także zachowania uwagi i koncentracji podczas jazdy.
Przypominamy o obowiązku zakładania kasku ochronnego do 16 roku życia
Dzieci i młodzież do 16. roku życia, podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniem transportu osobistego, są zobowiązani do używania kasków ochronnych. Za dopuszczenie dziecka do jazdy bez kasku, na rodzica lub opiekuna, zostanie nałożona grzywna.
Przypominamy zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych
Obowiązuje zakaz jazdy hulajnogą elektryczną po jezdni na której dopuszczalna prędkość pojazdów jest większa niż 30km/h;
Osoby poniżej 18 roku życia muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1, lub T.
- minimalny wiek do uzyskania uprawnień do kierowania hulajnogą elektryczną, to 13 lat i posiadanie karty rowerowej;
- dzieci poniżej 10 roku życia mogą kierować hulajnogą elektryczną, wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.
- kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z: drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych lub pasa ruchu dla rowerów, jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
Kierujący hulajnogą elektryczną może wyjątkowo skorzystać z chodnika lub ścieżki dla pieszych, gdy jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Dopuszczalna prędkość podczas jazdy hulajnogą elektryczną wynosi 20 km/h, a na drodze dla pieszych ma być zbliżona do prędkości pieszego.