Wypadki drogowe. Policjanci apelują ...

Oświęcim. Policjanci ustalili kierowcę podejrzewanego o śmiertelne potrącenie pieszego

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu przeprowadzili czynności w efekcie których ustalili kierowcę podejrzewanego o spowodowanie wypadku drogowego śmiertelnego. 65 – letni mieszkaniec Śląska, kierując samochodem ciężarowym marki Renault  potrącił mieszkańca gminy Oświęcim, a następnie nie udzielając mu pomocy odjechał z miejsca zdarzenia.

Do tego tragicznego wypadku drogowego doszło w piątek (11.03.2022) po godzinie 21. Operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie od jednego z kierowców o odnalezieniu pieszego z obrażeniami ciała, leżącego na poboczu przy ulicy Wadowickiej w Porębie Wielkiej.  Na miejsce natychmiast pojechały służby ratunkowe. 32 – letni pieszy nieprzytomny z poważnymi obrażeniami ciała został zabrany przez Pogotowie Ratunkowe do szpitala. Niestety medykom nie udało się uratować jego życia.

Na miejscu zdarzenia policjanci przeprowadzili szczegółowe oględziny. Zabezpieczyli między innymi fragmenty obudowy lusterka samochodu ciężarowego, mogące pochodzić z pojazdu, który potrącił pieszego. Następnie funkcjonariusze zajęli się poszukiwaniem kierowcy tego pojazdu.

Już po kilkunastu godzinach w efekcie przeprowadzonych wielu czynności w ramach których między innymi przeprowadzono analizy wielu nagrań monitoringów policjanci ustalili, że związek ze zdarzeniem mogła mieć ciężarówka marki Renault. Właścicielem pojazdu była jedna ze śląskich firm. Tam policjanci ustalili kierowcę wykonującego transport w piątkową noc przez Porębę Wielką.   Okazał się nim 65 – letni mieszkaniec Śląska. W chwili, gdy policjanci byli na terenie firmy mężczyzna wykonywał kolejny transport,  tym razem zagraniczny.  W związku z powyższym został on zobowiązany do stawienia się w oświęcimskiej komendzie Policji.

W niedzielę 65 – letni mieszkaniec Śląska został przesłuchany, natomiast samochód ciężarowy marki Renault został zabezpieczony do szczegółowych oględzin przez biegłego z zakresu badania wypadków drogowych, które zaplanowane zostały na poniedziałkowe popołudnie.

Za spowodowanie wypadku drogowego śmiertelnego sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. W przypadku sprawcy wypadku, który uciekł z miejsca zdarzenia Sąd może zaostrzyć odpowiedzialność karną o połowę -  wówczas kierowcy może grozić do 18 lat odsiadki.    

Ogromne podziękowania należą się zarówno mediom za szybką publikację informacji o poszukiwaniach sprawcy wypadku śmiertelnego oraz  internautom, którzy przeczytali komunikat, a następnie poruszeni tym tragicznym zdarzeniem informowali Policję o spostrzeżeniach mogących pomoc w ustaleniu pojazdu oraz jego kierowcy.

 

Powrót na górę strony