Wypadki drogowe. Policjanci apelują ...

Chełmek. Wypadek drogowy śmiertelny. Zginęła piesza potrącona przez samochód osobowy.


Dziś (11.02.2022) rano o godzinie 6.45 w Chełmku na ulicy Krakowskiej doszło do wypadku drogowego w którym zginęła 68– letnia piesza potrącona przez samochód osobowy.
 
Na miejscu pod nadzorem prokuratora zostały przeprowadzone czynności podczas których policjanci ustalili, że 20 – letnia mieszkanka Chełmka, kierując samochodem marki Opel potrąciła przechodzącą przez przejście dla pieszych 68 – letnią mieszkankę Chełmka. Pomimo blisko godzinnej reanimacji, życia poszkodowanej nie udało się uratować.
 
W trakcie dalszego postępowania śledczy ustalą wszystkie okoliczności tej drogowej tragedii.

Policjanci przypominają, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście. Kierowca jest zatem zobowiązany do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Natomiast pieszy zgodnie z przepisami może wejść na jezdnię w miejscu dozwolonym, po wcześniejszym upewnieniu się, że jego wejście na jezdnię i jej opuszczenie nie utrudni ruchu drogowego. Wchodząc na jezdnię i przekraczając ją, pieszy musi zachować szczególną ostrożność, co oznacza zwracanie uwagi na sygnały dawane przez kierowców i na sygnalizację świetlną oraz obserwowanie innych uczestników ruchu. Jezdnię należy przekraczać pewnym i równomiernym krokiem, bez wykonywania gwałtownych ruchów, zwalniania czy zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby. Nie wolno wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.  Nie można też wychodzić na jezdnię zza miejsca o ograniczonej widoczności,  na przykład zza autobusu.

Pamiętajmy również, że w okresie jesienno-zimowym  rankiem dłużej panuje zmierzch i wcześniej zapada zmrok  i dłużej panuje zmrok. Dla własnego bezpieczeństwa, piesi powinni nosić elementy odblaskowe czy świetlne by być lepiej widocznym dla innych użytkowników ruchu drogowego,

Powrót na górę strony