Speed w akcji

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Pirat drogowy „po narkotykach”

Policjanci z oświęcimskiej grupy Speed zatrzymali 38 – letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna jest podejrzany o posiadanie amfetaminy i kierowanie samochodem pod jej wpływem. Zwrócił uwagę  mundurowych popełniając szereg wykroczeń drogowych. Za popełnione naruszenia mógłby dostać nawet 50 punktów karnych ale prawo jazdy już stracił.  

Do zatrzymania mężczyzny doszło wczoraj (3.10.2022)  w Oświęcimiu na ulicy Unii Europejskiej. Tuż przed godziną 7 policjanci zauważyli kierowcę opla, który wyprzedzał inne samochody na podwójnej ciągłej jadąc z prędkością 91/km/h  na odcinku o ograniczeniu prędkości do 40km/h.  W związku z powyższym funkcjonariusze włączając sygnały uprzywilejowania pojechali za pojazdem. Kiedy auto zjechało na pobocze przystąpili do kontroli drogowej.

Za kierownicą opla siedział 38  – letni mieszkaniec Oświęcimia. Funkcjonariusze poinformowali go o popełnionych wykroczeniach. Ujawnili również, że prowadził pojazd bez okularów lub szkieł kontaktowych wbrew adnotacji znajdującej się w blankiecie prawa jazdy.  Następnie policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości kierowcy. Urządzenie w wydychanym powietrzu nie wykazało alkoholu. Pozytywny wynik dało jednak badanie przeprowadzone przy użyciu narkotestu. W ślinie mężczyzny  wykazał on obecność amfetaminy.  W związku z podejrzeniem kierowania pojazdem pod wpływem środków odurzających do badań toksykologicznych została mężczyźnie pobrana krew. Kolejne przestępstwo wyszło na jaw podczas przeszukania mieszkania mężczyzny. Funkcjonariusze znaleźli w nim trzy woreczki z amfetaminą.  

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu środków odurzających grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz grzywna nawet do 60 tysięcy złotych. Za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Odrębny wniosek  o ukaranie kierowcy za popełnione wykroczenia zostanie skierowany do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu gdzie grozi mu grzywna w wysokości 30 000 zł. Za popełnione wykroczenia i przestępstwa drogowe mógłby otrzymać ponad 50 punktów karnych jednakże prawo jazdy zostało mu już zatrzymane a uprawnienia straci niezależnie od sumy punktów karnych z uwagi na charakter naruszeń.

Apelujemy do kierowców, aby nigdy nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Z kolei osoby postronne, które widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa, prosimy o natychmiastową reakcję w postaci uniemożliwienia jazdy lub zgłoszenie telefonicznie na numer alarmowy 112.

 

Powrót na górę strony