Działania

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczenie Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym „Osiek 2020”. Rywalizowali także policjanci.

W miniony weekend (5 i 6.09.2020) na terenie powiatów oświęcimskiego oraz wadowickiego odbyły się Mistrzostwa Polski Masters „Osiek 2020” w kolarstwie szosowym, nad którym honorowy patronat objął Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie oraz wyścig amatorów o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. W wyścigu rywalizowali także policjanci. O bezpieczeństwo na trasie wyścigu oraz w ruchu drogowym dbali policjanci, strażacy i ratownicy medyczni.


Na starcie zameldowało się ponad pięciuset kolarzy z całej Polski,  wśród których było duże grono policjantów uprawiających kolarstwo szosowe jako swoją pasję. Kolarze startujący w różnych kategoriach mieli  kilkukrotnie pokonać 30 - kilometrową trasę biegnącą przez powiaty oświęcimski i wadowicki.


Finałem sportowych zmagań było wręczenie pucharów medali oraz nagród.  Dekoracji wszystkich zwycięzców  pierwszego dnia wyścigu dokonali  inspektor Roman Kuster Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, młodszy inspektor Urszula Martyniuk I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu oraz Pan Marek Jasiński Wójt Gminy Osiek. Puchary Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie otrzymały trzy najlepsze zawodniczki i trzech  najlepszych zawodników wyścigu kategorii open.


W wyścigu rywalizowali także  policjanci.  Pierwsze miejsce wśród nich zajął Piotr Ścigała z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, który zwyciężył także w klasyfikacji generalnej wyścigu amatorów na dystansie 60 km. Drugie miejsce wśród stróży prawa  zajął Wiktor Tolala z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, natomiast trzecie miejsce również przypadło Adrianowi Firek reprezentującego Komendę Powiatową Policji w Krakowie.   


Zapewnienie bezpieczeństwa podczas tego typu imprezy sportowej jest dużym wyzwaniem zarówno dla Policji jak i innych współpracujących z nią służb. W zabezpieczeniu trasy wyścigu brało udział 58 policjantów z Oświęcimia,  Krakowa, Wadowic, Chrzanowa oraz Suchej Beskidzkiej. Na 68 posterunkach dbali bezpieczeństwo zarówno  kolarzy jak i pozostałych uczestników  ruchu drogowego. Policyjne patrole kierowały ruchem na skrzyżowaniach i ulicach, które zostały wyłączone z ruchu  na czas wyścigu. Podczas przejazdu kolumn wyścigu dbali m.in. o to, aby osoby postronne nie weszły na jezdnię. Mundurowi wskazywali kierowcom objazdy, a tym którzy postanowili czekać po chwilowym wstrzymaniu ruchu umożliwili dalszą jazdę. Policjanci byli też zaangażowani w pilotaż kolumn wyścigowych. Aby wszystko przebiegło prawidłowo, niezwykle ważna była również bardzo dobra współpraca z organizatorem oraz służbami ratunkowymi biorącymi udział w zabezpieczeniu w tym strażakami oaz ratownikami medycznym. Po zakończeniu zabezpieczenia dowódcy podziękowali policjantom oraz przedstawicielom służb biorących udział w zabezpieczeniu za rzetelne i profesjonalne wykonywanie powierzonych zadań.


Odpowiednie przygotowanie wyścigu oraz policyjne zabezpieczenie trasy sprawiły, że impreza przebiegła bez zakłóceń, co zostało wysoko ocenione zarówno przez organizatora Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym „Osiek 2020”  jak i przez samych uczestników. Podkreślali oni, że zabezpieczone zostały nie tylko drogi i skrzyżowania,  ale również wyjazdy z dróg gruntowych, co znacznie podniosło bezpieczeństwo uczestników wyścigu.  

Powrót na górę strony