Działania

Polanka Wielka. Nietrzeźwy kierowca wpadł podczas rutynowej kontroli drogowej

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji wyeliminowali z ruchu drogowego nietrzeźwego kierowcę. 66 – letni mieszkaniec Osieka wsiadł za kierownicę auta mając w organizmie 0,8 promila alkoholu.

W poniedziałek (13.11.2023) rano policjanci pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Polanki Wielkiej. Tuż przed godziną 7 przy użyciu podręcznego alkotestera kontrolowali trzeźwość kierowców poruszających się ulicą Kasztanową.  Po sprawdzeniu kilkunastu kierujących funkcjonariusze poddali kontroli kierowcę samochodu marki Volkswagen. Urządzenie wykazało, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. W związku z tym został on zatrzymany do szczegółowej kontroli. Chwilę później mundurowi przeprowadzili badanie stanu trzeźwości przy użyciu alkosensora, który w wydychanym powietrzu wykazał u mężczyzny 0,8 promila alkoholu.  W związku z powyższym 66 – latek został zatrzymany i trafił do oświęcimskiej komendy Policji.
W październiku br. zostały zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości. Teraz za to przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz wysoka grzywna.


Policyjne akcje kontroli stanu trzeźwości kierowców
Akcje kontroli stanu trzeźwości kierowców, to codzienne zadania policjantów oświęcimskiej drogówki. Mają one na celu ograniczenie bądź wyeliminowanie drogowych przestępców wsiadających za kierownicę po alkoholu.  Oświęcimska drogówka dysponuje coraz większą liczbą podręcznych alkotesterów między innymi dzięki wsparciu Urzędu Miasta Oświęcim oraz Rady Miasta Oświęcim. W tym roku na terenie powiatu oświęcimskiego zatrzymano już 230 nietrzeźwych użytkowników dróg.


Policjanci przypominają o samoobsługowych alkomatach.
W Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Komisariatach Policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze, dzięki  wsparciu Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu oraz Rady Powiatu, funkcjonują samoobsługowe, bezpłatne alkomaty dla kierowców.  Przy ich  pomocy kierowca  mający wątpliwość, co do swojego stanu trzeźwości, samodzielnie i bezpłatnie może dokonać kontroli trzeźwości, zanim  jeszcze usiądzie za kierownicę.  

Powrót na górę strony