Działania

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Nietrzeźwy kierowca usiłował wręczyć policjantom łapówkę

Policjanci z oświęcimskiej drogówki zatrzymali 63 – letniego mieszkańca Zatora podejrzanego o jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości oraz próbę wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszom.

W niedzielę wieczorem (25.07.2021) policjanci pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Oświęcimia. Tuż po 21 mundurowi otrzymali polecenie zatrzymania do kontroli drogowej samochodu marki Skoda jadącego krajówką od strony Przeciszowa. Jak wynikało z relacji zgłaszającego kierowcy, styl jazdy skody mógł sugerować, że za kierownicą siedzi osoba nietrzeźwa.

Po kilku minutach na ulicy Fabrycznej policjanci zauważyli opisywany pojazd. Natychmiast dali kierowcy sygnał do zatrzymania się. Kiedy pojazd zjechał na pobocze przystąpili do kontroli drogowej.

Okazało się, że za kierownicą pojazdu siedzi 63 – latek od którego policjanci wyczuli woń alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało 1,90 promila alkoholu. Funkcjonariusze poinformowali kierowcę, że zostaje zatrzymany. Wtedy mężczyzna zaproponował po dwa tysiące złotych dla każdego z policjantów,  aby tylko odstąpili od dalszych czynności. Mundurowi poinformowali go, że taka propozycja stanowi przestępstwo i w chwili, gdy kolejny raz zaproponował pieniądze, poinformowali go, że dopuścił się drugiego przestępstwa.

Podejrzany o przestępstwo korupcyjne  trafił do oświęcimskiej komendy.  Następnego dnia usłyszał  prokuratorskie zarzuty wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi publicznemu, w zamian za odstąpienie od czynności służbowych.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, natomiast za próbę wręczenia korzyści majątkowej grozi kara do  10  lat pozbawienia wolności.

Na podziękowania zasługuje spostrzegawczy kierowca, który nie zlekceważył zagrożenia i powiadomił Policję, w wyniku czego z drogi został wyeliminowany pijany kierowca.

Powrót na górę strony