Zagrożenia w sieci - :(mam...cyberPROBLEM:(

Gmina Oświęcim. Nieudana próba oszustwa na BLIK

Rodzina oraz znajomi 43 – letniego mieszkańca gminy Oświęcim, nie dali się nabrać oszustom, którzy po włamaniu na konto portalu społecznościowego, prosili o pożyczkę blikiem. Po otrzymaniu wiadomości, natychmiast zadzwonili do właściciela konta, uzyskując informację, że nie prosił o żadną pożyczkę.

W środę (27.03.2024) do 43 – letniego mieszkańca gminy Oświęcim zadzwoniła siostra z pytaniem, czy to on przesłał wiadomość ze swojego profilu na Facebooku, z prośbą o pożyczkę w kwocie 700zł, którą należy przelać za pomocą BLIK.  Mężczyzna zaprzeczył.  Po chwili kolejni znajomi zaczęli do niego wydzwaniać z takim samym pytaniem. 43 – latek zorientował się, że doszło do włamania na jego konto, znajdujące się na portalu społecznościowym. Natychmiast zaczął informować pozostałych znajomych o próbie oszustwa. W ten sposób nikt nie stracił pieniędzy.

Policjanci ostrzegają: Jeśli członek rodziny lub znajomy za pośrednictwem Facebooka, Messengera lub innego komunikatora internetowego,  poprosi Cię o pożyczkę? Uważaj, to może być oszustwo!  
Bądźmy czujni i weryfikujmy wiadomości otrzymane od rodziny czy  znajomych, w  których proszą oni o pożyczenie pieniędzy. Najpierw skontaktujmy się z tą osobą i upewnijmy się, czy faktycznie to ona potrzebuje wsparcia finansowego. Z kolei osoby, których konto zostało przejęte, w chwili gdy ujawnią przestępstwo, natychmiast powinny ostrzec wszystkich znajomych.
Pamiętajmy, aby nie stać się ofiarą przestępstwa internetowego należy być czujnym, kierować się rozsądkiem oraz zasadą ograniczonego zaufania.

Nie dajmy się oszustom. Działajmy Razem.
Każda osoba może również pomóc w walce z oszustami. Wystarczy przekazać te rady  swojej rodzinie oraz znajomym. Dzięki temu w porę zorientują się o próbie oszustwa i nie stracą pieniędzy. Będą wiedzieli jak postąpić.

Powrót na górę strony