Zagrożenia w sieci - :(mam...cyberPROBLEM:(

Powiat oświęcimski. Włamania na konta portali społecznościowych. Zanim prześlesz kod BLIK, zadzwoń do przyjaciela i zapytaj, czy to on prosi o pożyczkę!

Włamania na konta portali społecznościowych oraz wyłudzenia kodu BLIK do wypłaty gotówki, jest w ostatnim czasie najbardziej powszechnym oszustwem. Przestępczy proceder zaczyna się od włamania na konto użytkownika serwisu społecznościowego Meta: Facebook, Messenger. Po złamaniu hasła oszust z konta pokrzywdzonego wysyła wiadomości do rodziny oraz znajomych, prosząc o mniejszą lub większą kwotę pożyczki, którą ta osoba ma udostępnić blikiem. Osoby, które otrzymały fałszywą wiadomość są przekonane, że o wsparcie finansowe prosi ktoś z rodziny lub znajomy, jednakże pieniądze trafiają do rąk oszusta.

W ostatnim czasie poszkodowanymi takimi przestępstwami zostało kilkoro mieszkańców powiatu oświęcimskiego. 51 – letnia mieszkanka gminy Kęty powiadomiła Policję, że nieznany sprawca po włamaniu na jej konto społecznościowe, przesłał wiadomość do znajomych z prośbą o przelanie blikiem kilkuset złotych. Tylko jedna spośród pięciu jej koleżanek zadzwoniła aby zapytać, czy na pewno to ona potrzebuje pożyczki. Wtedy kobieta zorientowała się, że ktoś włamał się na jej konto portalu społecznościowego. Z relacji pokrzywdzonej wynikało również, że cztery koleżanki, przesłały kody blik, więc gotówka trafiła w ręce oszusta. Dołączyły one do grona osób pokrzywdzonych.

Identyczne włamanie na konto społecznościowe zgłosiła 37 - letnia mieszkanka Oświęcimia. Jeden z jej znajomych sądząc, że to ona prosi o pożyczkę wysłał kody BLIK tracąc tysiąc złotych.

Policjanci ostrzegają: Jeśli członek rodziny lub znajomy za pośrednictwem  Facebooka, Messengera lub innego komunikatora internetowego poprosi Cię o pożyczkę? Uważaj, to może być oszustwo!
Bądźmy czujni i weryfikujmy wiadomości otrzymane od  rodziny czy  znajomych, w  których proszą oni o pożyczenie pieniędzy. Najpierw skontaktujmy się z tą osobą i upewnijmy się, czy faktycznie to ona potrzebuje wsparcia finansowego. Z kolei osoby, których konto zostało przejęte w chwili gdy ujawnią przestępstwo natychmiast powinny ostrzec wszystkich znajomych.

Pamiętajmy, aby nie stać się ofiarą przestępstwa internetowego należy być czujnym,  kierować się rozsądkiem oraz zasadą ograniczonego zaufania.

Powrót na górę strony