Zagrożenia w sieci - :(mam...cyberPROBLEM:(

Oświęcim. Czekasz na przesyłkę i dostałeś sms, aby uzupełnić dane adresowe? Nie klikaj w podesłany link, to oszustwo.

„…Twoja paczka została wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce. Zaktualizuj informacje o wysyłce klikając w link https://....”. Jeśli otrzymaliście SMS-a o takiej treści. Bądźcie ostrożni! To oszustwo!

Schemat działania cyberoszustów opiera się na masowej wysyłce wiadomości SMS z informacją o rzekomych problemach z dostarczeniem przesyłki z powodu braku numeru ulicy.  Starają się oni nakłonić internautów do uzupełnienia danych online na fałszywej stronie, łudząco przypominającej prawdziwą stronę firmy kurierskiej.

Pamiętaj,  jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do autentyczności otrzymanego SMS-a, skontaktuj się bezpośrednio z firmą lub instytucją, którą ma reprezentować nadawca. Użyj oficjalnego numeru telefonu lub adresu e-mail z ich strony internetowej, nie korzystaj z danych podanych w SMS-ie.

Jeżeli otrzymałeś podejrzane wiadomości e-mail lub SMS - zgłoś je do CERT Polska (CSIRT NASK). Można to zrobić używając w swoim telefonie funkcji „przekaż” albo „udostępnij”, przesyłając treść otrzymanej wiadomości pod numer telefonu 799 448 084. Wiadomość trafi do analityków CERT Polska, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Twoje zgłoszenie może pomóc ochronić innych użytkowników!

Zasady zgłaszania podejrzanych wiadomości do CERT Polska
Zapisz numer CERT Polska 799 448 084 w telefonie, aby mieć go zawsze pod ręką.
Z jednego numeru możesz zgłosić maksymalnie 3 wiadomości w ciągu 4 godzin.
Każde zgłoszenie jest dokumentowane i weryfikowane przez operatorów CERT Polska.
Numer służy do zgłaszania prób wyłudzeń internetowych (phishingu, fałszywych aplikacji)
Przekaż całą wiadomość w oryginalnej formie - nie wycinaj odnośnika ani treści.

Nie dajmy sie oszustom. Działajmy Razem.
Każda osoba może również pomóc w walce z oszustami. Wystarczy przekazać te rady  swojej rodzinie oraz znajomym. Dzięki temu w porę zorientują się o próbie oszustwa i nie stracą pieniędzy. Będą wiedzieli jak postąpić.

 

Powrót na górę strony