Zagrożenia w sieci - :(mam...cyberPROBLEM:(

Gmina Oświęcim. Zachowaj rozsądek, gdy w telefonie usłyszysz, że twoje oszczędności na koncie w banku są zagrożone! To jest oszustwo.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu prowadzą postępowanie w sprawie oszusta, który podając się za pracownika banku oszukał mieszkankę gminy Oświęcim. Pokrzywdzona straciła 10 000 złotych.

W piątek (22.12.2023) do 29 – letniej mieszkanki gminy Oświęcim zadzwonił mężczyzna, który oświadczył, że jest pracownikiem banku. Przekazał informację, że na jej konto włamali się hakerzy i próbują dokonać przelewów pieniędzy. Oczywiście specjaliści banku zablokowali przelewy, jednakże teraz należy pilnie blikiem przelać pieniądze na konto bezpieczne. 29 – latka  uwierzyła w fałszywą historię.  Wygenerowała kod blik udostępniając oszustowi 10 000 złotych.

Policjanci apelują o ostrożność. Oszuści wykorzystują różne sposoby, aby dostać się do pieniędzy zgromadzonych na kontach bankowych.

Jeśli na nasz telefon zadzwoni osoba podająca się za pracownika banku i poinformuje że nasze konto zostało przejęte przez hakerów, każdą taką wiadomość należy traktować jako próbę oszustwa. W takiej sytuacji najlepiej rozłączyć się i samemu zadzwonić na infolinię banku lub pojechać do placówki bankowej, w celu powiadomienia o otrzymanej informacji. Wtedy upewnimy się,  że oszczędności nie są zagrożone.  
Pamiętajmy, że hakerzy używają  również specjalnego oprogramowania za pomocą którego podszywają się pod dowolny numer lub nazwę instytucji czy osoby.

 

Działajmy razem. Wystarczy wiedza o sposobach, którymi posługują się oszuści, aby uniknąć kradzieży pieniędzy z konta.
Każda osoba świadoma zagrożenia może pomóc w walce z oszustami. Wystarczy przekazać ostrzeżenie swojej rodzinie i znajomym, dzięki temu w porę zorientują się o próbie oszustwa i nie stracą pieniędzy.

Powrót na górę strony