Zagrożenia w sieci - :(mam...cyberPROBLEM:(

:(Mam cyberPROBLEM:) Gdy sprzedajesz lub kupujesz przez Internet nie loguj się na swoje konto przez link podesłany przez obcą osobę.

Policjanci  zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej  zajmują się również ściganiem cyberprzestępców, którzy  czyhają na osoby sprzedające lub kupujące rzeczy w sieci. Pokrzywdzeni chcąc zarobić kilkadziesiąt złotych sprzedawali swoje rzeczy na popularnych portalach ogłoszeniowych. Niestety kliknęli w linki podesłane przez osoby podające się za kupców. Linki prowadziły do  fałszywych stron banków. Pokrzywdzeni logując się udostępnili hakerom dane do bankowości elektronicznej, poprzez co w ciągu kilkunastu minut stracili wszystkie oszczędności z kont bankowych. 

46 – letnia mieszkanka Chełmka za pośrednictwem  popularnego portalu ogłoszeniowego chciała sprzedać legowisko dla kota. Bardzo szybko za pośrednictwem komunikatora internetowego skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem. Osoba ta napisała, że w celu potwierdzenia przelewu pieniędzy za legowisko kobieta ma jedynie kliknąć w przesłany link. 46 – latka chcąc szybko otrzymać pieniądze zgodziła się na takie warunki transakcji. Skorzystała z przesłanego linku, który prowadził do fałszywej strony banku. Zalogowała się wpisując swoje dane do bankowości elektronicznej (hasła, loginy). Kilka chwil później już nie mogła zalogować się na swoje konto, bo oszuści zmienili hasła dostępu. Kiedy kobieta  skontaktowała się z infolinią banku dowiedziała się, że na koncie nie ma już 23 tysięcy złotych, które zostały wypłacone w bankomatach na terenie Irlandii oraz Litwy.

40 – letnia mieszkanka Grojca za pośrednictwem  innego portalu ogłoszeniowego chciała sprzedać odzież dziecięcą. Za pośrednictwem komunikatora internetowego skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem. Osoba ta podała sprzedającej instrukcję informującą, że w celu potwierdzenia odbioru pieniędzy za odzież ma jedynie kliknąć w przesłany link. Kilka chwil później, pokrzywdzona na koncie nie miała już 6 tysięcy złotych.

46 – letni mieszkaniec Nowej Wsi za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego chciał sprzedać odzież. Szybko okazało się, że oszuści wypłacili z jego konta 700 złotych.

Z przeprowadzonych przez policjantów czynności do niemal identycznych spraw wynika, że za oszustwami i kradzieżami pieniędzy z kont pokrzywdzonych stoją hakerzy, którzy po uzyskaniu danych do konta wypłacają pieniądze w różnych krajach.

Policjanci mając na celu przeciwdziałanie kolejnym tego typu oszustwom apelują do internautów o wyjątkową ostrożność podczas dokonywania sprzedaży oraz zakupów za pośrednictwem sieci internetowej.

Ważne ostrzeżenie!

Jeśli ktoś podczas transakcji internetowej sprzedaży lub kupna przekonuje Cię, że by otrzymać lub uregulować płatność masz jedynie kliknąć w podesłany link to możesz mieć pewność, że korespondujesz z oszustem. Zamiast kliknąć w link i podać hasło oraz login -  przerwij transakcję.  W innym przypadku już wkrótce stracisz oszczędności zgromadzone na Twoim koncie.

Działajmy Razem.

Każdy świadomy zagrożenia internauta także może pomóc w walce z oszustami. Wystarczy przekazać to ostrzeżenie swojej rodzinie i znajomym, dzięki temu w porę zorientują się o próbie oszustwa i nie stracą pieniędzy.

Powrót na górę strony