Oświęcim. Zabezpieczenie 80. Rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau.
Każdego roku 27 stycznia, na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau, a także przy pomnikach znajdujących się na terenie Oświęcimia, Brzezinki oraz Monowic, mają miejsce obchody związane z rocznicą wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej z czasu II wojny światowej. Zagłada więźniów w Auschwitz rozpoczęła się wiosną 1942 roku i trwała do stycznia 1945 roku.
Każdego roku 27 stycznia, na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau, a także przy pomnikach znajdujących się na terenie Oświęcimia, Brzezinki oraz Monowic, mają miejsce obchody związane z rocznicą wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej z czasu II wojny światowej. Zagłada więźniów w Auschwitz rozpoczęła się wiosną 1942 roku i trwała do stycznia 1945 roku. W tym czasie niemieccy naziści w Auschwitz – Birkenau zamordowali około 1,1 miliona więźniów. Uroczystość była transmitowana za pośrednictwem strony internetowej Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau link: https://www.auschwitz.org/wspolna-transmisja/
Obchody rocznicowe mają na celu upamiętnienie ofiar zamordowanych w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych i zagłady. Patronat honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który wraz z małżonką wziął udział w obchodach.
W tym roku w uroczystościach zorganizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau wzięło udział ponad 50 byłych więźniów Auschwitz – Birkenau, a także wielu przedstawicieli rządu. Na uroczystość przybyli królowie, prezydenci, premierzy z 61 krajów świata, a także dyplomaci, przedstawicie władz regionalnych, lokalnych, instytucji oraz organizacji, duchowieństwo, a także mieszkańcy powiatu oświęcimskiego oraz wszystkie osoby, chcące upamiętnić tę rocznicę. Polską Policję reprezentowali: Komendant Główny Policji nadinspektor Marek Boroń oraz Komendant Wojewódzki Policji inspektor Artur Bednarek. Tuż po uroczystości Komendanci swoje kroki skierowali do znajdującego się na terenie Brzezinki policyjnego sztabu zabezpieczenia, gdzie spotkali się z przedstawicielami sztabu Komendy Wojewódzkiej Policji oraz sztabu Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Ceremonia, w której udział wzięło blisko cztery tysiące osób rozpoczęła się o godzinie 16 na terenie obozu Auschwitz II - Birkenau, w ogromnym namiocie rozpościerającym się nad Bramą Śmierci. Jednym z symboli obchodów był wagon towarowy, który stanął bezpośrednio przed Bramą Śmierci na środku rampy. W takich właśnie wagonach na teren obozu niemieccy naziści transportowali więźniów z terenu okupowanej Polski oraz innych europejskich krajów.
Charakter tak dużego i ważnego wydarzenia zawsze stawia przed służbami ogromne wyzwanie. W działaniach tych Policja, stanowiła jeden z podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpiecznego przebiegu uroczystości przy jednoczesnym zminimalizowaniu utrudnień w ruchu drogowym dla mieszkańców i kierowców. W zabezpieczeniu wzięli udział policjanci wszystkich pionów: prewencji, kryminalnego, ruchu drogowego z kilku województw. Wspierani byli przez oddziały prewencji Policji, łącznościowców, techników kryminalistyki, logistyków, pilotów dronów policyjnych, kontrterrorystów, pirotechników z psami wyszkolonymi do wykrywania materiałów wybuchowych. W powietrzu znajdowały się dwa policyjne śmigłowce -Bell oraz Black Hawk. Łącznie zrealizowano ponad 200 eskort policyjnych.
W zabezpieczeniu uroczystości, dbając o uczestników uroczystości, wzięły również udział: Służba Ochrony Państwa, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Muzealna, Państwowa Straż Pożarna, ratownicy medyczni, Ochotnicza Straż Pożarna, Straż Graniczna, Wojska Obrony Terytorialnej, Żandarmeria Wojskowa, Służba Ochrony Kolei.
Przygotowaniem tak dużego zabezpieczenia od kilku miesięcy zajmował się krakowski oraz oświęcimski Sztab Policji. Na kilka dni przed uroczystościami oświęcimski sztab zabezpieczenia wizytował Komendant Wojewódzki Policji insp. Artur Bednarek. Policjanci pracujący w sztabie czuwali nad całością zabezpieczenia. Wyznaczali zadania poszczególnym policjantom i koordynowali ich działania, a także współpracę z innymi służbami. Szczególnie istotnym elementem było zapewnienie należytego poziomu bezpieczeństwa, błyskawiczne reagowanie na ewentualne zagrożenia, a także odpowiednia organizacja ruchu drogowego na trasie przejazdu delegacji państwowych i zagranicznych oraz uczestników uroczystości.
Zaangażowanie w zabezpieczenie uroczystości policyjnych sił, a także perfekcyjna współpraca z innymi służbami, stanowiła profesjonalnie zaplanowaną i doskonale skoordynowaną operację z wykorzystaniem odpowiednich zasobów kadrowych i niezbędnego do tego zaplecza technicznego i technologicznego. To wszystko zostało zrealizowane tak, aby w sposób maksymalny zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom uroczystości, przy zminimalizowaniu utrudnień w ruchu drogowym.
Po zakończeniu trwającego kilkanaście godzin zabezpieczenia, dowódcy podziękowali policjantom oraz współpracującym z nimi służbom, za włożone zaangażowanie w realizację powierzonych zadań. Dzięki intensywnej pracy wszystkich służb uroczystości przebiegły bezpiecznie i z należytą powagą. Szczególne podziękowania należą się również mieszkańcom oraz kierowcom, którzy podczas zabezpieczenia wykazali się dużą wyrozumiałością, a także stosowaniem się do poleceń służb biorących udział w zabezpieczeniu.