Ważne zabezpieczenia prewencyjne

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Podsumowanie zabezpieczenia uroczystości upamiętniających 72. rocznicę wyzwolenia, byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau

W dniu 27 stycznia 2017 roku, na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau,  odbyły się obchody upamiętniające 72. rocznicę wyzwolenia obozu,  w którym niemieccy naziści zamordowali ok. 1,1 mln osób. Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.  Ta wyjątkowa uroczystość, dzięki odpowiedniej organizacji i zabezpieczeniu przebiegła bez zakłóceń.

Program uroczystości na terenie Auschwitz obejmował złożenie wieńców i zniczy pod Ścianą Śmierci, otwarcie wystawy pt. „Archeologia”,  znajdującej się w bloku 12, mszę świętą w Sali Oratoryjnej Centrum Dialogu i Modlitwy  w Oświęcimiu oraz modlitwa i zapalenie zniczy pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu na terenie Birkenau.

W uroczystości, udział wzięli byli więźniowie, Pani Premier Beata Szydło, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski oraz  kilkunastu ambasadorów, wśród nich Ambasador  Stanów Zjednoczonych Ameryki, Ambasador Federacji Rosyjskiej oraz Ambasador Izraela. Ponadto w obchodach uczestniczył insp. Paweł Dzierżak I Zastępca  Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, przedstawiciele lokalnych władz oraz zaproszeni goście. Tematem przewodnim 72. rocznicy był ciągle biegnący „Czas”, który symbolizował  zegarek,  odnaleziony podczas prac archeologicznych,  prowadzonych w rejonie komory gazowej i krematorium  III w 1967 r., a który powrócił do Muzeum w 2016 roku.   

Powyższe obchody,  jak co roku, stanowią jedno z najważniejszych wydarzeń w powiecie oświęcimskim.  Charakter uroczystości oraz przybycie ważnych delegacji państwowych i zagranicznych, zawsze stawiają przed służbami bardzo duże zadanie strategiczne.  Szczególnie istotnym elementem jest zapewnienie należytego poziomu bezpieczeństwa jak również odpowiednia organizacja ruchu drogowego na trasie przejazdu delegacji.

 Dowódcą akcji był insp. Robert Chowaniec Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu, który na Szefa Sztabu zabezpieczenia wyznaczył asp. szt. Marka Hajduka - Naczelnika Wydziału Sztab Policji, natomiast Zastępcą Dowódcy zabezpieczenia był podinsp. Jarosław Wiertel – Naczelnik Wydziału Prewencji.   

Aby dopracowywać wszystkie szczegóły dotyczące bezpiecznego przebiegu uroczystości, Komendant uczestniczył w wielu spotkaniach roboczych, natomiast w dniu uroczystości od wczesnych godzin rannych, na stanowisku dowodzenia koordynował działania podległych służb. Na kilka godzin przed planowanymi uroczystościami policyjni pirotechnicy wraz z psami dokonali sprawdzenia terenu Państwowego Muzeum.   W ramach zabezpieczenia wyznaczono  patrole w różnych rejonach miasta, a także na drogach dojazdowych do Oświęcimia.  Tuż po odprawie służbowej policjanci objęli swoje posterunki w wyznaczonych punktach,  gdzie błyskawicznie reagowali na występujące utrudnienia i zagrożenia w ruchu drogowym, a także w razie takiej potrzeby, mogli podjąć szybkie i zdecydowane działania w przypadku jakiegokolwiek naruszenia ładu i porządku.  Dzięki intensywnej pracy policjantów oraz współpracujących z nimi służb uroczystość przebiegła  bez wydarzeń szczególnych i z należytą powagą.

Po zakończeniu zabezpieczenia,  dowódcy podziękowali  policjantom, za wielogodzinną służbę w trudnych, zimowych warunkach oraz włożone zaangażowanie w realizację powierzonych zadań. Podkreślali również, że działania funkcjonariuszy były w pełni profesjonalne i przyczyniły się do bezpiecznego przebiegu tak ważnej uroczystości. Wysoki poziom zabezpieczenia został również doceniony przez przedstawicieli BOR, co zostało wyrażone podziękowaniami przekazanymi Komendantowi.

W ubiegłym roku,  były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau  odwiedziło ponad 2 miliony osób z całego świata. Niezwykłym wydarzeniem były również Światowe Dni Młodzieży, w ramach których w ciągu 12 dni, to wyjątkowe Miejsce Pamięci  zwiedziło ponad 150 tysięcy pielgrzymów ŚDM. W tym ogromnym przedsięwzięciu policjanci i służby z nimi współpracujące zapewniły pielgrzymom bezpieczeństwo na wysokim poziomie.

Powrót na górę strony