Ważne zabezpieczenia prewencyjne

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Zabezpieczenie obchodów 78. Rocznicy wyzwolenia Oświęcimia oraz byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau.

Każdego roku 27 stycznia na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau, a także przy pomnikach znajdujących się na terenie Oświęcimia, Brzezinki oraz Monowic mają miejsce obchody związane z rocznicą wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej trwającej w czasie II wojny światowej. Obchody mają na celu upamiętnienie ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.

W tym roku (2023) w uroczystościach zorganizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau wzięło udział 20 byłych więźniów Auschwitz – Birkenau, Douglas Emhoff - mąż wiceprezydent USA Kamali Harris,  delegacje i dyplomaci kilkunastu krajów, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz lokalnych, przedstawiciele instytucji i organizacji, duchowieństwo, a także osoby chcące upamiętnić tę rocznicę.

Główna ceremonia rozpoczęła się w samo południe w południe w budynku tzw. centralnej sauny w byłym KL Auschwitz II-Birkenau. Patronat honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Motywem przewodnim 78. rocznicy wyzwolenia był proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz, który szczególnie mocno określiły słowa ocalałego Mariana Turskiego „Auschwitz nie spadło z nieba”. Zagłada więźniów w Auschwitz rozpoczęła się wiosną 1942 roku i trwała do stycznia 1945 roku. W tym czasie niemieccy naziści zamordowali ok. 1,1 mln osób.

Uroczystość była transmitowana za pośrednictwem strony internetowej Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau link: https://www.youtube.com/watch?v=9D5D9_BKP9g&t=582s

Charakter tego wydarzenia zawsze stawia przed służbami bardzo duże wyzwanie. Szczególnie istotnym elementem jest zapewnienie należytego poziomu bezpieczeństwa podczas uroczystości, jak również odpowiednia organizacja ruchu drogowego na trasie przejazdu uczestników uroczystości.  W związku z obchodami wszystkie miejsca  pamięci na terenie Oświęcimia, Brzezinki i Monowic, a także trasy przejazdu uczestników zostały objęte zabezpieczeniem prewencyjnym przez policjantów z oświęcimskiej  komendy Policji, których wspierali policjanci z KWP Kraków, OPP KWP Kraków, KPP z Suchej Beskidzkiej, KPP w Wadowicach, KPP  z Olkusza oraz KPP z Myślenic.

Ponadto w ramach zabezpieczenia współpracowano z innymi służbami w tym: Strażą Muzealną, SOP, ABW, Strażą Pożarną oraz Pogotowiem Ratunkowym.   Nad całością zabezpieczenia akcji pn. „78. Rocznica” oraz odpowiednią koordynacją działań wszystkich służb na terenie Oświęcimia czuwał Sztab Policji w Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Sztab Policji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. 

Policjanci biorący udział w zabezpieczeniu w wyznaczonych rejonach służbowych zapewniali ład i porządek publiczny oraz zabezpieczali  przejazd autokarów oraz delegacji minimalizując utrudnienia w ruchu drogowym.  Po zakończeniu zabezpieczenia  dowódcy podziękowali policjantom oraz wspierającym ich służbom za włożone zaangażowanie w realizację powierzonych zadań. Dzięki intensywnej pracy wszystkich służb uroczystości przebiegły z należytą powagą.

Powrót na górę strony