Oświęcim. Harmęże. Policyjne zabezpieczenie obchodów upamiętniających 82. rocznicę deportacji pierwszych Polaków do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Oddziału Prewencji Policji w Krakowie na terenie miasta i gminy Oświęcim zabezpieczali obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady upamiętniającego datę 14.06 przybycia pierwszego transportu polskich więźniów politycznych w 1940 r. do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Patronat nad obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14:30 na terenie byłego obozu Auschwitz. Przed blokiem 11 zabrzmiał polski hymn narodowy po którym wygłoszone zostały przemówienia. Następnie byli więźniowie wraz z przedstawicielami Państwowego Muzeum, delegacje władz państwowych, ambasadorzy, przedstawiciele władz Małopolski, przedstawiciele lokalnych samorządów, duchowieństwa, uczelni, szkół, organizacji społecznych, stowarzyszeń i fundacji, mieszkańcy powiatu oświęcimskiego oraz patrioci, którzy na tę uroczystość przybyli z różnych stron Polski, złożyli wieńce i znicze przed Ścianą Straceń.
O godzinie 16. uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą deportację pierwszego transportu Polaków, znajdującą się na budynku, należącym obecnie do Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego. W jego piwnicach tego budynku umieszczeni zostali pierwsi więźniowie Auschwitz.
Uroczystości zakończone zostały mszą świętą w franciszkańskim Centrum świętego Maksymiliana Kolbe w podoświęcimskich Harmężach, którą odprawił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.
Zabezpieczenie prewencyjne uroczystości, w której bierze udział tak duża liczba osób zawsze stawia przed służbami niezwykle odpowiedzialne zadanie. Policjanci po odprawie do zabezpieczenia objęli swoje posterunki w wyznaczonych punktach na terenie Oświęcimia oraz Harmęż. Pełnili służbę patrolową w rejonie pomników upamiętniających ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych znajdujących się na terenie Oświęcimia, Brzezinki oraz Monowic. Drogówka umożliwiała przejazd delegacji przy jednoczesnym minimalizowaniu utrudnień w ruchu drogowym. Pozostali funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo w mieście podejmując interwencje w przypadku zgłoszenia od mieszkańców. Po zakończeniu zabezpieczenia dowódcy podziękowali policjantom biorącym udział w działaniach za wielogodzinną służbę oraz włożone zaangażowanie w realizację powierzonych zadań. Podkreślali również, że podjęte przez nich działania były w pełni profesjonalne i przyczyniły się do bezpiecznego przebiegu uroczystości.