Ważne zabezpieczenia prewencyjne

Oświęcim. Policjanci dbali o bezpieczny przebieg uroczystości upamiętniających 78. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego oraz uroczystości „Marsz Życia Polaków i Polonii”

Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji w dniu 14  sierpnia 2019 dbali o bezpieczeństwo osób uczestniczących  w uroczystościach  upamiętniających  78. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana  Kolbego. Święty Ojciec Kolbe 29 lipca 1941r., podczas apelu na placu w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, dobrowolnie zgodził się iść na śmierć głodową za nieznanego mu innego więźnia, Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia 1941 r. dobity zastrzykiem z fenolu o godz. 12:50 w bloku nr 11.

W tym roku, w uroczystościach wziął udział Wicewojewoda Małopolski Zbigniew Starzec,   Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski oraz Biskup Piotr Greger z Diecezji Bielsko – żywieckiej.  

Uroczystość na terenie Muzeum Auschwitz poprzedziły dwie procesje. Jedna prowadziła od kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu oraz Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych  w Oświęcimiu i Zespołu Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu , natomiast trasa drugiej procesji prowadziła od Kościoła w Harmężach. Uczestnicy obydwóch procesji spotkali się na terenie Muzeum Auschwitz i wzięli udział w mszy świętej,  którą koncelebrował Metropolita Krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
W dniu 15 sierpnia br. policjanci zabezpieczali trasę przemarszu uczestników „Marszu dla życia Polonii i Polaków”, która prowadziła od Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych  w Oświęcimiu oraz  Zespołu Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu  do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, gdzie uczestnicy oddali hołd ofiarom obozów koncentracyjnych , odśpiewali Hymn Polski oraz  Rotę, a następnie złożyli znicze i wiązanki pod Ścianą Straceń.

Zabezpieczenia uroczystości oraz marszu, w których wzięło udział łącznie kilka tysięcy Polaków oraz przedstawicieli Polonii z całego świata, zostało poprzedzone odpowiednim przygotowaniem. Wczesnym rankiem w środę oraz czwartek, po odprawach służbowych policjanci wyruszyli do realizacji powierzonych zadań min. zabezpieczenia tras, pilnowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom,  którzy musieli przejść głównymi ulicami miasta.
Dzięki odpowiedniej organizacji oraz dobrej współpracy ze służbami biorącymi udział w zabezpieczeniu uroczystość  78. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego oraz „Marsz Życia Polaków i Polonii” przebiegły bezpiecznie i z należytą powagą.

 

Powrót na górę strony