Ważne zabezpieczenia prewencyjne

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Zabezpieczenie obchodów 77. Rocznicy wyzwolenia Oświęcimia oraz byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau.

 
Każdego roku 27 stycznia na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau, a także przy pomnikach znajdujących się na terenie Oświęcimia, Brzezinki oraz Monowic mają miejsce obchody związane z rocznicą wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej trwającej w czasie II wojny światowej. Obchody mają na celu upamiętnienie ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.

W tym roku (2022) w związku z trwająca nadal pandemią COVID – 19 Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau główne uroczystości przeniosło do przestrzeni internetowej. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej  Polskiej Andrzej Duda. Transmisja uroczystości w których wzięli udział byli więźniowie, rozpoczęła się o godzinie 16 za pośrednictwem strony internetowej Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau . Głównym motywem 77. rocznicy wyzwolenia był początek zagłady w Auschwitz, która rozpoczęła się wiosną 1942 roku i trwała do stycznia 1945 roku. W tym czasie niemieccy naziści zamordowali ok. 1,1 mln osób.

Na terenie Muzeum Auschwitz – Birkenau delegacje i dyplomaci, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz lokalnych, przedstawiciele instytucji i organizacji, a także osoby chcące upamiętnić tę rocznicę miały dziś możliwość indywidualnego złożenia zniczy i wieńców pod Ścianą Straceń na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu w Birkenau, a także pod wieloma innymi pomnikami upamiętniającymi ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie Oświęcimia, Brzezinki oraz  Monowic.

W związku z powyższym wszystkie miejsca  pamięci zostały objęte zabezpieczeniem prewencyjnym przez policjantów z oświęcimskiej  komendy Policji, których wspierali policjanci z Krakowa, Tarnowa, Bochni, Brzeska, Chrzanowa i Wieliczki oraz oświęcimscy strażnicy miejscy.

Policjanci oraz strażnicy miejscy biorący udział w zabezpieczeniu podczas służby w wyznaczonych rejonach służbowych zapewniali ład i porządek publiczny, zabezpieczali  przejazd delegacji minimalizując utrudnienia w ruchu drogowym. Pozostali funkcjonariusze wykonywali codzienne obowiązki służbowe dbając o bezpieczeństwo na terenie miasta będąc w gotowości do podjęcia każdej zgłoszonej interwencji.

Po zakończeniu zabezpieczenia  dowódcy podziękowali policjantom oraz wspierającym ich służbom za włożone zaangażowanie w realizację powierzonych zadań.

Dzięki intensywnej i wielogodzinnej pracy służb,  uroczystości odbywające się w tym wyjątkowym dniu przebiegły z należytą powagą.

Powrót na górę strony