Ważne zabezpieczenia prewencyjne

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Zabezpieczenie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu i z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie na terenie miasta i gminy Oświęcim  zabezpieczali  obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady upamiętniającego datę przybycia pierwszego transportu więźniów politycznych w 1940 r. do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Nie odnotowano przypadków zakłóceń porządku publicznego.
 
14 czerwca 2021 roku na terenie Oświęcimia odbyły się obchody upamiętniające 81. rocznicę pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.  14 czerwca 1940 roku Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów.


Obchody rocznicy tego wydarzenia zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a także Honorowym Patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego, który wziął udział w uroczystości. W wydarzeniach upamiętniających rocznicę wzięło również udział czworo ocalałych z obozu: Lucyna Adamkiewicz, Zdzisława Włodarczyk, Barbara Wojnarowska-Gautier oraz Bogdan Bartnikowski. 
O godzinie 10.00 obchody zainaugurowała msza święta w Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach, a następnie o godz. 12.00 delegacje władz państwowych z wicepremierem, ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotrem Glińskim na czele oraz przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa i delegacjami organizatorów obchodów przeszli spod bramy „Arbeit macht frei” przed blok 11, gdzie zabrzmiał hymn Polski i zostały tam złożone wieńce i zapalone znicze.


Od 14.00 na teren Państwowego Muzeum Auschwitz I miały możliwość wejścia wszystkie osoby, które wcześniej zgłosiły chęć upamiętnienia 81. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz, a następnie przy Ścianie Straceń,  mogły oddać hołd ofiarom niemieckich obozów koncentracyjnych. Natomiast od godziny 16.00 Państwowe Muzeum Auschwitz I zostało otwarte dla wszystkich  zwiedzających, wśród których było wiele osób chcących indywidualnie przy Ścianie Straceń oddać hołd ofiarom niemieckich obozów koncentracyjnych. 
 
Policjanci biorący udział w zabezpieczeniu podczas służby pilnowali ładu i porządku publicznego. Pełnili służbę patrolową w rejonie pomników upamiętniających ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych znajdujących się na terenie Oświęcimia, Brzezinki oraz  Monowic. Drogówka zabezpieczała  przejazd delegacji przy jednoczesnym minimalizowaniu utrudnień w ruchu drogowym. Pozostali funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo w mieście podejmując interwencje w przypadku zgłoszenia od mieszkańców.


Uroczystości odbywające się w tym wyjątkowym dniu na terenie miasta i gminy Oświęcim przebiegły bez zakłóceń. Nie odnotowano przypadków naruszeń porządku publicznego.
 

Powrót na górę strony