Ważne dla seniora

Kęty. Nieudana próba oszustwa metodą „na wypadek”. Prawidłowa reakcja taksówkarza.

Sprawcy działający metodami „na policjanta” oraz „na wypadek”, podjęli próbę wyłudzenia pieniędzy. Skontaktowali się telefonicznie z seniorkami Kęt, którym przekazali, że córka jednej z nich miała wypadek. Oszustwo szybko wyszło na jaw dzięki czujności taksówkarza.

Wczoraj (22.02.2024) po południu 89 – letnia mieszkanka gminy Kęty, przebywała z wizytą u swojej 87 – letniej znajomej z Kęt. Około godziny 15 na telefon stacjonarny właścicielki mieszkania zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Przekazał, że córka miała wypadek. Potrąciła  kobietę, która zmarła.  Teraz potrzebne jest kilkadziesiąt tysięcy złotych na kaucję, aby uniknęła więzienia. Właścicielka mieszkania nie miała córki, więc jej 89 – letnia znajoma zaczęła podejrzewać, że może chodzić o jej córkę. Chcąc szybko dostać się do domu, wezwała taksówkę. Taksówkarz widząc, że kobieta  jest bardzo zdenerwowana zapytał o powód. Seniorka zrelacjonowała mu rozmowę dotyczącą wypadku córki. Taksówkarz oświadczył, że z pewnością jest to oszustwo. Za zgodą  kobiety zamiast do domu zawiózł ją do komisariatu Policji w Kętach.

Na podziękowania za prawidłową reakcję i pomoc seniorce zasługuje taksówkarz. Widząc zdenerwowanie kobiety zainteresował się jej sytuacją, uspokoił ją i przekazał, że córka jest bezpieczna, a na telefon z pewnością dzwonili oszuści.    
Kampania „Ostrzegamy seniorów przed oszustami”. Przypominamy jak należy postąpić:

Policjanci poszukują sprawców i nadal apelują  o ostrożność oraz rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny usiłują wyłudzić pieniądze.
W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy, bo ktoś bliski miał wypadek, trzeba się rozłączyć i natychmiast skontaktować się z tym krewnym, którego sprawa dotyczy. W przypadku braku możliwości kontaktu należy powiadomić innego członka rodziny.  Nie wolno przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Pamiętajmy, że osobami szczególnie zagrożonymi tym przestępstwem są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści wykorzystują stare książki telefoniczne w których znajdowały się dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres.
Ostrzegajmy bliskich i znajomych o zagrożeniu. Wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa.

Im więcej osób świadomych metod działania przestępców, tym mniej oszukanych.  

Powrót na górę strony