Monowice. Policjanci spotkali się z seniorami, aby porozmawiać o zagrożeniach i bezpieczeństwie
Policjanci powiatu oświęcimskiego, prowadząc działania profilaktyczne starają się docierać do wszystkich grup społecznych. Oprócz dzieci i młodzieży, niezwykle ważną grupę dla działań z zakresu prewencji kryminalnej stanowią osoby starsze. Posiadają one ogromne życiowe doświadczenie, a jednocześnie narażone na różnego typu nowe sposoby kradzieży, oszustw czy wyłudzeń mienia. Ważną tematykę poruszaną podczas spotkań stanowi również bezpieczeństwo pieszego, a także programy Dzielnicowy Bliżej Nas, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Moja Komenda.
Podczas ostatniego spotkania z seniorami, które odbyło się we wtorek (3.10.2023) w Domu Ludowym w Monowicach, dzielnicowy oraz oficer prasowy z oświęcimskiej komendy Policji, przedstawili seniorom ważne tematy z zakresu prewencji kryminalnej i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Spotkanie rozpoczął pan Tadeusz Hoła radny Urzędu Miasta w Oświęcimiu, który powitał policjantów i podziękował seniorom za liczne przybycie.
W pierwszej części spotkania mundurowi przybliżyli rolę i zadania dzielnicowego oraz działanie i sposób korzystania z wdrożonych przez Policję programów na rzecz bezpieczeństwa tj. Dzielnicowy Bliżej Nas, Krajowa Mapa Zagrożeń oraz aplikacja Moja Komenda.
Druga część spotkania została poświęcona kwestii zagrożeń dla osób starszych. Policjanci poruszyli problematykę oszustw metodami m. in. „na wnuczka” „ na wypadek” , „na policjanta”, „na prokuratora”, szczególną uwagę zwracając na metody działania oszustów, wykorzystujących łatwowierność i chęć niesienia pomocy osób starszych. Udzielili wskazówek - jak nie stać się osobą pokrzywdzoną przestępstwem oraz w jaki sposób reagować w przypadku zagrożenia.
Trzecim omawianym tematem było przypomnienie zasad poruszania się pieszego po drogach w ramach programu „Bezpieczny Pieszy”.
Następnie przy kawie oraz cieście drożdżowym z owocami, przygotowanymi przez seniorki, odbyła się dyskusja na temat bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, zadawali również pytania, na które wyczerpująco odpowiadali policjanci.