Ważne dla seniora

Oświęcim. Brzezinka. Seniorzy kolejny raz nie dali szans oszustom i ochronili swoje oszczędności.

Oszuści działający metodami „na policjanta” oraz „na wypadek wnuczka” podjęli trzecią, w ostatnim czasie, nieudaną próbę wyłudzenia pieniędzy od mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Dzięki większej świadomości oraz znajomości ich metod działania, osoby do których oszuści zadzwonili nie dały się zwieść i szybko rozpoznały próbę wyłudzenia pieniędzy.

O godzinie 17 na telefon stacjonarny 90 - letniej mieszkanki Oświęcimia  zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę. Przekazała ona, że jej wnuczek miał wypadek i że potrzebne jest 70 tysięcy złotych aby załatwić sprawę. Babcia natychmiast powiadomiła rodzinę i sąsiadów. Rodzina skontaktowała się z wnuczkiem, który natychmiast przyjechał do babci potwierdzając, że nic mu nie grozi.

Tuż przed godziną 18 na telefon stacjonarny 78 – letniego mieszkańca Oświęcimia zadzwonił mężczyzna podający się za jego wnuka. Przekazał on, że miał wypadek drogowy i śmiertelnie potrącił człowieka, a teraz potrzebuje 130 tysięcy złotych na kaucję.  Senior od razu zorientował się, że dzwoni do niego oszust. Rozłączył się i powiadomił operatora numeru alarmowego 112.

Pół godziny później  z 64 – letnią mieszkanką Oświęcimia skontaktowała się kobieta podająca się za jej kuzynkę.  Szlochając przekazała, że miała wypadek drogowy podczas którego potrąciła kobietę w ciąży. Ma ona teraz przebywać w szpitalu i nie wiadomo czy przeżyje. Teraz pilnie potrzebuje 30 tysięcy złotych aby uniknąć więzienia. 64 – latka podejrzewając, że to oszustwo rozłączyła się i natychmiast zadzwoniła do kuzynki potwierdzając swoje przypuszczenia.

O godzinie 19.15 z 79 – letnim mieszkańcem Brzezinki oraz jego 73 -  letnią żoną skontaktowała się kobieta, która płacząc do słuchawki podała się za ich córkę. Przekazała, że została zatrzymana przez Policję ponieważ miała wypadek drogowy podczas którego śmiertelnie potrąciła człowieka. Teraz pilnie potrzebuje pieniędzy na kaucję, aby uniknąć kary więzienia.  Seniorzy natychmiast zadzwonili pod numer alarmowy 112, a następnie za radą operatora natychmiast skontaktowali się córką, która potwierdziła, że nie miała żadnego wypadku drogowego.

Tym razem  rozsądkiem i ostrożnością wykazali się mieszkańcy Oświęcimia oraz Brzezinki. Nie dali się wprowadzić w błąd oszustom i nie stracili pieniędzy.

Kampania „Ostrzegamy seniorów przed oszustami”. Przypominamy jak należy postąpić:

Policjanci poszukują sprawców i nadal apelują  o ostrożność oraz rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny usiłują wyłudzić pieniądze.
W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy natychmiast należy się rozłączyć i skontaktować się z krewnym, który miał znaleźć się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.  Nie wolno działać w pośpiechu ulegając presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel. Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Ostrzeżenie z pewnością pomoże uniknąć stania się ofiarą przestępstwa. Im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.  

Powrót na górę strony