Ważne dla seniora

Powiat oświęcimski. Kampania „Ostrzegamy seniorów przed oszustami”. Niewidomy senior od razu rozpoznał oszustów.

Niewidomy 70 – letni mieszkaniec powiatu oświęcimskiego, wykazał się niezwykłą czujnością i rozwagą w kontakcie z oszustami, którzy próbowali wyłudzić od niego dane osobowe metodą na „pracownika poczty” oraz pieniądze metodą na  „policjanta”.

We wtorek (17.01.2023) o godzinie 14 oświęcimscy policjanci zostali powiadomieni o próbach oszustwa. Jak wynikało z relacji niewidomego 70 – letniego mieszkańca powiatu oświęcimskiego, na jego telefon stacjonarny najpierw zadzwonił mężczyzna podający się za „pracownika poczty” z pytaniem czy jest ktoś w domu, komu można dostarczyć poleconą przesyłkę. Następnie padło pytanie o dane osobowe. Wtedy senior natychmiast się rozłączył i sam  zadzwonił na Pocztę Polską, gdzie potwierdził, że to była próba wyłudzenia  jego danych. Po kilku godzinach  senior otrzymał kolejny telefon tym razem oszust podał się za policjanta, po czym poinformował go, że jego mieszkanie jest obserwowane przez złodziei, którzy chcą go okraść. Senior i w tym przypadku był pewien, że jest to oszustwo. Rozłączył się po czy zadzwonił na numer alarmowy 112 informując o zdarzeniu.

Podziękowania dla seniora za bardzo dobrą reakcję na próbę oszustwa.

Policjanci apelują do seniorów, aby w kontaktach z osobami obcymi zachowali taką wyjątkową czujność jak 70 – latek. Mężczyzna od razu zdał sobie sprawę z faktu, że w taki sposób nie działa ani Poczta Polska, ani Policja, ale z całą pewnością tak działają oszuści.

Kampania „Ostrzegamy seniorów przed oszustami”. 

Już wkrótce wyjątkowe święta Dzień Babci i Dzień Dziadka. Policjanci zachęcają, aby z tej okazji z babcią i dziadkiem porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Ostrzec o różnych metodach działania oszustów i poradzić w jaki sposób należy postąpić, aby oszustwa uniknąć.

Jak co roku, wyjątkowe zadanie na te dni otrzymają przedszkolaki. Ich rolą będzie dostarczenie swoim babciom i dziadkom, specjalnych, własnoręcznie pokolorowanych laurek z życzeniami i edukacyjnym wierszykiem. Wierszyk podpowie jak uniknąć oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”.  W ramach tej akcji policjanci powiatu oświęcimskiego do przedszkoli w powiecie oświęcimskim dostarczyli 12 tysięcy laurek.

Zachęcamy również do pobrania i wydrukowania kartki, a po pokolorowaniu wręczenie jej dziadkom i babciom, a także seniorom z sąsiedztwa. Pamiętajmy, że im więcej osób świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.

Kampania „Ostrzegamy seniorów przed oszustami” realizowana jest w ramach projektu Wielopokoleniowa Edukacja Małopolan na podstawie porozumienia zawartego w 2020 roku pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, a Komendą Wojewódzką Policji.

Drogie Babcie, Drodzy dziadkowie!

Życzymy Wam, aby każdy dzień przynosił Wam radość!

Bądźcie czujni i ostrożni – nie dajcie się oszukać!

Wierszyk z laurki

To laurka wyjątkowa!

Ważny przekaz w sobie chowa.

Wnuczek Twój pokolorował,

Wśród rysunków przekaz schował.

Byś bezpiecznie się zachował i zasady też stosował.

Byś mądrzejszy został Ty w sytuacji, gdy ktoś zły,

chce Cię wciągnąć w swoje gry.

Byś nie stracił zbyt pochopnie

I nie oddał nieroztropnie,

wszystkich swoich oszczędności,

gdy oszuści przyjdą „w gości”.

Więc pamiętaj, gdy ktoś dzwoni,

Kiedy twierdzi, że czas goni,

Bo pieniądze zagrożone,

On jedyną da „ochronę”

I że wnuczka trzeba ratować,

a pieniądze w koszu schować.

Niech się senior sam nie głowi,

oddać wszystko kurierowi?

Oszust myśli, że sprytniejszy,

Bądź seniorze mój mądrzejszy!

Gdy ktoś o pieniądze pyta,

Jest ciekawy, co i gdzie?

Ty po prostu rozłącz się!

Powrót na górę strony