Ważne dla seniora

Oświęcim. Para seniorów nie dała się nabrać oszustom. Od razu zadzwonili na numer alarmowy 112.

Policjanci ponownie ostrzegają przed oszustami, którzy telefonicznie usiłują wyłudzić pieniądze od seniorów.

W sobotę (07.05.2022) po południu do przestępstwa nie doszło gdyż 81  – letni senior z Oświęcimia oraz jego 77  - letnia żona od razu zorientowali się, że taki telefon oznacza oszustwo.  Nieznany sprawca dzwoniąc na telefon stacjonarny  podał się za ich syna. Roztrzęsionym głosem informował, że miał wypadek drogowy i potrzebuje 80 tysięcy złotych na kaucję. Świadomi oszustwa seniorzy nie dali się jednak nabrać. Natychmiast przerwali rozmowę i zadzwonili  na numer alarmowy 112 informując o próbie oszustwa.

Policjanci prowadzą dochodzeni w tej sprawie,  a tymczasem apelują  o ostrożność oraz rozsądek w kontaktach z osobami, które dzwoniąc głównie na numery telefonów stacjonarnych i proszą o pieniądze.  

Jak należy postąpić.

W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy natychmiast należy skontaktować się bezpośrednio z krewnym, który znalazł się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.

Nie wolno działać w pośpiechu i  nie wolno ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, a także nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu.

We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub na numer alarmowy 112.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Ostrzeżenie z pewnością pomoże uniknąć stania się ofiarą przestępstwa. Pamiętajmy, że im więcej seniorów świadomych tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.

 

Powrót na górę strony