Spotkania profilaktyczne z policjantami

Oświęcim. III Mistrzostwa Szkół Średnich w Pierwszej Pomocy w Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu

W czwartek, 7 grudnia 2023 roku na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, odbyły się III Mistrzostwa Szkół Średnich w Pierwszej Pomocy. W zawodach wzięło udział 39 drużyn reprezentujących szkoły średnie z województw: małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego oraz podkarpackiego.

Mistrzostwa zorganizował Instytut Nauk o Zdrowiu Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu we współpracy ze Szpitalem Powiatowym imienia świętego Maksymiliana w Oświęcimiu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Oświęcimski pan Andrzej Skrzypiński.

Każda z drużyn składała się z trzyosobowego zespołu. Uczniowie najpierw rozwiązywali test z wiedzy  teoretycznej z zakresu pierwszej pomocy, a następnie zaprezentowali umiejętności praktyczne, udzielając pierwszej pomocy na miejscu 15 inscenizacji. Niezwykle realistyczne scenki tematyczne, znajdujące się w różnych miejscach uczelni, zostały przygotowane przez wykładowców oraz studentki i studentów wydziału ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa. Inscenizacjom nadano różne humorystyczne nazwy, aby nakierować uczestników na rodzaj zdarzenia, a także rozładować napięcie i stres, który im towarzyszył. Do przygotowania inscenizacji wypadków zużyto 7 litrów sztucznej krwi, dwie golonki, dwa kilogramy mięsa, kilka kilogramów żelatyny i lateksu z których wykonano sztuczną skórę, dziesiątki cieni i farb do malowania pozorantów, wykorzystano sześć fantomów, pięć karetek, trzy wozy strażackie, radiowóz policyjny oraz wóz ratownictwa wodnego WOPR z kładem ratowniczym i osprzętem.

Scenka I pt. „masaż relaksacyjny” – osoba z zatrzymaniem krążenia. Scenka II pt. „coś tu śmierdzi” – osoba z objawami zatrucia tlenkiem węgla podczas kąpieli. Scenka III pt. „koszmar sobotniej nocy“ – osoba z objawami zatrucia alkoholem. Scenka IV pt. „jest wysoko”  - wypadek podczas jazdy hulajnogą. Scenka V pt. „życie mnie, mnie” – osoba przygnieciona w namiocie, w stanie hipotermii oraz  urazem głowy. Scenka VI pt. „spacer po mieście” -  osoba zaatakowana maczetą przez pseudokibica. Scenka VII pt. „rosyjska ruletka”  - wypadek na strzelnicy. Scenka VIII pt. „mniej niż 0”   - użycie sprzętu ratunkowego wobec osoby tonącej i wychłodzonej. Scenka IX pt. „potwory i spółka”  -  brak oddechu u niemowlaka. Scenka X pt. „piła X“  - osoba doznała amputacji ręki podczas obsługi piły elektrycznej. Scenka XI pt. „italo disco”  -  wybuch butli z gazem w dyskotece. Scenka XII pt. „gdy widzę słodyce…” - osoba z hipoglikemią upadła podczas pracy na drabinie.  Scenka XIII pt. „fuczysz, jak jeż w patykach” – osoba z dusznością na stałe wspomagana przez koncentrator tlenu.  Scenka XIV pt. „ratatuj” – osoba w kuchni z poparzeniami przez wrzątek. Scenka XV pt. „miota nim, jak szatan “  - osoba z objawami epilepsji.

Podczas Mistrzostw uczestnicy odwiedzali również stoiska przygotowane przez służby ratownicze i mundurowe. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, przygotowali stoisko profilaktyczno – promocyjne, na którym promowali zasady bezpieczeństwa oraz służbę w Policji.  Młodzież zapoznawała się z zasadami rekrutacji do służby w Policji, policyjnym sprzętem służbowym oraz zadaniami realizowanymi na rzecz społeczeństwa. Wśród nich jednym z najważniejszych zadań, jest działanie na miejscach różnych zdarzeń oraz udzielanie pierwszej pomocy. Dla nauczycieli - opiekunów drużyn, policjanci przygotowali szkolenie, w ramach którego zaprezentowane zostały filmy profilaktyczne poruszające tematykę przemocy rówieśniczej, w tym cyberprzemocy oraz przemocy domowej. Omówili zasady przeciwdziałania, sposoby pomocy pokrzywdzonym oraz konsekwencje grożące sprawcom.

Po wielu godzinach rywalizacji z zakresu udzielania pierwszej pomocy, podsumowano punkty osiągnięte przez poszczególne drużyny. Wszyscy uczestnicy zebrali się w auli im.  Kazimierza Piechowskiego, gdzie ogłoszono wyniki. Następnie przedstawiciele Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu, Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu oraz Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu wręczyli laureatom puchary, dyplomy i nagrody, a także upominki wszystkim uczestnikom Mistrzostw.

Laureatami Mistrzostw zostali:
I miejsce zajęła drużyna II Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej. Drużyna ta otrzymała również nagrodę dla zespołu, który najlepiej ze sobą współpracował.
II miejsce zajęła drużyna Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Suchej Beskidzkiej;
III miejsce zajęła drużyna  Liceum Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie woj. łódzkie
Ponadto w tegorocznej edycji Mistrzostw nagrodzono również drużyny, które zajęły miejsca od 4 do 7;
IV miejsce zajęła druga drużyna Liceum Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie woj. łódzkie
V miejsce zajęła drużyna  z Liceum Ogólnokształcące w Rymanowie woj. Podkarpackie. Drużyna ta została również nagrodzona  jako drużyna, która pokonała najdłuższą trasę (250km), aby wziąć udział w Mistrzostwach.
VI miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół w Libiążu;
VII miejsce zajęła drużyna  z Technikum nr 1 Bielskiej Szkoły Przemysłowej w Bielsku Białej
Puchar Starosty Oświęcimskiego dla najlepszej drużyny z powiatu oświęcimskiego zdobyła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Oświęcimiu.
Najlepszą zawodniczką Mistrzostw w Pierwszej Pomocy okazała się Stefania Sokołowska z Zespołu Szkół w Libiążu
Najlepszym zawodnikiem Mistrzostw w Pierwszej Pomocy okazał się Krystian Florian z Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie woj. podkarpackie.

 

Za wsparcie i pomoc w realizację tak wielkiego przedsięwzięcia, na rzecz podnoszenia wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy, organizatorzy Mistrzostw podziękowali władzom uczelni, technikom symulacji medycznej, studentom Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu oraz partnerom m. in. Szpitalnemu Oddziałowi Pogotowia Ratunkowego w Oświęcimiu, ATMA Rescuers, Extreme Trauma Team, Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu, Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w Katowicach, Zakładowym Służbom Ratowniczym Synthos, Ochotniczej Straży Pożarnej w Jawiszowicach,  Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobrku, Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej VanMed w Oświęcimiu, Rescue Med, Światło&Dźwięk, Aviation 4U, Geraton Auto, KK Detaling oraz  Energylandii.

Wszyscy uczniowie szkół średnich, którzy wzięli udział w Mistrzostwach, pokazali ogromną pasję i zaangażowanie, a także wykazali się wiedzą i umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy. Rodzice i nauczyciele mogą być z nich dumni. Świetnie wykorzystali wolny czas na naukę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które jest niezbędne w życiu.  

Osoby potrzebujące pomocy, które spotkają tych młodych ratowników na  swojej drodze, mogą mieć pewność, że w sposób profesjonalny przystąpią oni do ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

Być może już wkrótce ci młodzi ludzie staną się również studentami ratownictwa medycznego, pielęgniarstwa czy innych kierunków na Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu, a także zasilą szeregi służb ratunkowych i mundurowych.

Przypominamy, że zdjęcia choć wygladają na prawdziwe wypadki z udziałem ofiar, to tylko inscenizacja z użyciem sztucznej krwi.

 

Powrót na górę strony