Spotkania profilaktyczne z policjantami

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. „Aby Dzień Bezpiecznego Internetu, trwał cały rok”. Działania policjantów podnoszą świadomość małoletnich, a rodziców motywują do zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo dziecka w sieci.

W dniu 11 lutego 2020, który co roku,  obchodzony jest jako Dzień Bezpiecznego Internetu, policjant Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowi odwiedzili uczniów dwóch oświęcimskich podstawówek  „Siódemkę”  i „Ósemkę”, gdzie w ramach  realizowanego programu profilaktycznego pn.  „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”, przeprowadzili prelekcje, podczas których informowali jak nie stać się ofiarą lub sprawcą przestępstwa internetowego.

W trakcie zajęć policjanci podwali uczniom przykłady przestępstw oraz sposoby postępowania w przypadku stania się ofiarą cyberprzemocy, a także informowali o osobach i instytucjach udzielających pomocy. Uświadomili również młodych internautów o konsekwencjach, które  grożą nieletnim za różnego rodzaju czyny dokonane za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego  m. in.  umieszczanie obraźliwych wpisów na portalach społecznościowych lub publikowanie zdjęć i filmów bez zgody osoby.  Poruszyli również zagrożenia związane z uzależnieniem od gier komputerowych oraz Internetu.

W ramach programu pn.  „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”, policjanci uczestniczą również w spotkaniach z rodzicami, a także nauczycielami, którym przekazują materiały profilaktyczne, apelując  o kontynuowanie przestróg  i przypominanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Proszą  o zwrócenie  uwagi na strony z których korzystają dzieci i przestrzegają, aby nie  lekceważyć nagłych zmian w zachowaniu dziecka, które  mogą niejednokrotnie stać się pierwszym sygnałem, że dzieje się coś złego. Apelują również o proponowanie pociechom wspólnego spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Wiedza zdobyta podczas spotkań z policjantami, z pewnością pozwoli na to, aby Dzień Bezpiecznego Internetu trwał cały rok.

Powrót na górę strony