Spotkania profilaktyczne z policjantami

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Wielki finał kampanii „Małopolska Tour”. Policjanci dbali o bezpieczny przebieg, promowali bezpieczeństwo i prezentowali historię Polskiej Policji.

W niedzielę 9 września 2018 roku na oświęcimskich Bulwarach nad rzeką Sołą odbył się Wielki Finał kampanii społecznej „Małopolska na rowery. 100% emocji”, której organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Kampania, zachęcała mieszkańców Małopolski do spędzania aktywnie wolnego czasu, w tym przede wszystkim promowała bezpieczną jazdę na rowerze.

W ramach imprezy w Oświęcimiu odbył się czwarty finałowy rodzinny rajd rowerowy, w którym wzięło udział 1800 rowerzystów. O ich bezpieczeństwo na trasie dbali policjanci. Po zakończeniu zmagań na dwóch kółkach na uczestników, mieszkańców oraz turystów na oświęcimskich Bulwarach czekało wiele atrakcji i ciekawych wydarzeń.Między innymi swoje stoiska przygotowały służby ratownicze.

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie oraz Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu na policyjnym stoisku prewencyjno - profilaktycznym promowały bezpieczeństwo w ruchu drogowym, nad wodą oraz w sieci, poprzez konkursy, rebusy, quizy. Każdy uczestnik, który brał udział w konkursach otrzymywał nagrody. Ponadto na policyjnym stoisku dzieci i młodzież, zapoznawały się z pracą policjanta, przymierzały czapki, kamizelki i hełmy kuloodporne, natomiast ich rodzice uwieczniali tę chwilę robiąc pamiątkowe zdjęcia. Z kolei wśród starszych uczestników festynu, dzielnicowi poruszali tematykę związaną z prewencją kryminalną, przybliżali swoją prace na rzecz społeczeństwa, prezentowali sposób funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako prostego, internetowego narzędzia dbania o bezpieczeństwo w swoim miejscu zamieszkania. Informowali również w jaki sposób można korzystać z aplikacji Moja Komenda, służącej mieszkańcom do szybszego kontaktu z dzielnicowym, czy znalezieniem najbliższej jednostki Policji.

W tym roku, wyjątkowo z okazji zbliżającego się 100 - lecia powołania Polskiej Policji, stoisko policyjne wzbogaciła wystawa, którą przygotował przedstawiciel Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji. Na wystawie została zaprezentowana historia Policji oraz tragiczne losy przedwojennych policjantów. Ważnym elementem wystawy była prezentacja replik mundurów przedwojennych policjantów, które włożyli na siebie: przedstawiciel Grupy Rekonstrukcji Historycznej Posterunku Policji z Nowego Targu oraz kierownik ogniwa patrolowo interwencyjnego oświęcimskiej komendy Policji. Obaj we wspólnym patrolu po oświęcimskich Bulwarach oraz Starówce, wzbudzili ogromne zainteresowanie wśród uczestników rajdu, mieszkańców i turystów.

Tak wielka impreza sportowo-kulturalna, w której udział wzięło kilka tysięcy osób, stała się znakomitą okazją do promowania zdrowego i bezpiecznego stylu życia, przedstawienia historii Policji oraz jej roli i zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli.

Powrót na górę strony