Spotkania profilaktyczne z policjantami

Oświęcim. Dzień Seniora w Dziennym Domu Pomocy

Policjanci powiatu oświęcimskiego starają się z profilaktyką docierać do wszystkich grup społecznych. Oprócz dzieci i młodzieży, niezwykle ważną grupę dla działań z zakresu prewencji kryminalnej stanowią osoby starsze. Ostatnie spotkanie z seniorami odbyło się w Dziennym Domu Pomocy w Oświęcimiu. Zostało zorganizowane wspólnie z oświęcimską placówką Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z okazji Dnia Seniora.

Spotkanie w którym udział wzięło blisko 90 seniorów odbyło się w środę (8.11.2023). Pani Dyrektor Agata Lorek przedstawiła program spotkania. Zaprosiła seniorów do uważnego wysłuchania obu wykładów, obejrzenia filmów profilaktycznych, a także skorzystania z porad fachowców na specjalnie przygotowanych stoiskach.

Pracowniczki Zakładu Ubezpieczeń społecznych przedstawiły prezentację poświęconą świadczeniom przysługującym seniorom.  Z kolei dzielnicowi oraz oficer prasowy z oświęcimskiej komendy Policji przedstawili  seniorom ważne tematy z zakresu prewencji kryminalnej i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zaprezentowali kilka krótkich filmów profilaktycznych, ukazujących różne metody postępowania złodziei oraz oszustów, a także filmik poświęcony bezpieczeństwu pieszego w ruchu drogowym.  

Po projekcji filmów w ramach kampanii „Znam te numery”, funkcjonariusze opowiedzieli w jaki sposób należy postąpić w przypadku oszustw metodami m. in. „na wnuczka” „ na wypadek”, „na policjanta”, „na prokuratora oraz w jaki sposób reagować w przypadku gdy do przestępstwa już dojdzie. Ponadto przybliżyli rolę i zadania dzielnicowego oraz działanie i sposób korzystania z wdrożonych przez Policję programów na rzecz bezpieczeństwa tj. Dzielnicowy Bliżej Nas, Krajowa Mapa Zagrożeń oraz aplikacja Moja Komenda. Opowiedzieli również o dostępności Policji dla osób z niepełnosprawnościami.

Po prelekcjach seniorzy skorzystali z możliwości bezpośredniej rozmowy z policjantami oraz pracownikami ZUS. Otrzymali materiały profilaktyczne, a także słodki poczęstunek przygotowany przez oświęcimską placówkę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Powrót na górę strony