Spotkania profilaktyczne z policjantami

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przeciszów. Policyjna Odyseja 6. Odblaskowy, sportowy, mundurowy, historyczny i ekologiczny piknik rodzinny

W sobotę (9.09.2023)  w Szkole Podstawowej Nr 1 w Przeciszowie  odbył się piknik profilaktyczno – sportowy pn. Policyjna Odyseja VI”. Piknik zainaugurował przystąpienie szkoły do realizacji szeregu przedsięwzięć profilaktycznych w ramach XIII edycji małopolskiego konkursu „Odblaskowa Szkoła”.  Projektu, niezwykle ważnego dla bezpieczeństwa pieszego w ruchu drogowym.

Wyjątkowo odblaskowy, mundurowy, sportowy oraz ekologiczny piknik przygotowali nauczyciele i rodzice z przeciszowskiej jedynki.  Pierwszą część imprezy stanowił odblaskowy bieg uliczny, w którym wzięli udział uczniowie, rodzice oraz mieszkańcy Przeciszowa. Każdy uczestnik biegu miał założoną kamizelkę odblaskową. O bezpieczeństwo  na trasie biegu zadbali dbali policjanci z oświęcimskiej drogówki oraz policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze.

Po biegu przyszedł czas na pyszny posiłek oraz ciasta przygotowane przez rodziców. Następnie po krótkim odpoczynku i uzupełnieniu kalorii na uczestników czekało wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów pikniku  m. in. występy artystyczne uczniów, gry, zabawy i konkursy oraz pokazy i stoiska profilaktyczne przygotowane przez zaproszone służby mundurowe Policję, Straż Pożarną z Przeciszowa, Karpacki Oddział Straży Granicznej - Placówka Straży Granicznej w Balicach, 112 Batalionu Lekkiej Piechoty w Oświęcimiu oraz gości specjalnych  z Towarzystwa Krzewienia Tradycji i Kawalerii Polskiej imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie.   W tym roku na odblaskowy piknik bezpieczeństwa specjalne stoisko pod nazwą Eko Małopolska dla Klimatu przygotowało Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu.  
Każdy uczestnik pikniku na stoiskach mógł zapoznać się ze służbą strażaków, funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej  - Placówki Straży Granicznej w Balicach, żołnierzy MBOT,  policjantów  z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz policjantów z Komisariatu Policji w Zatorze, a także porozmawiać z powiatowym doradcą ds. klimatu i środowiska oraz sprawdzić swoją wiedzę na tematy związane z ochroną klimatu. W trakcie imprezy uczestnicy wysłuchali bardzo ciekawego historycznego wykładu dra Ryszarda Sobieraja z Towarzystwa Krzewienia Tradycji i Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie, a także obejrzeli pokaz tresury psów Straży Granicznej, wyszkolonych do wykrywania narkotyków i materiałów pirotechnicznych.
Na policyjnym stoisku profilaktycznym zaprezentowany został sprzęt i wyposażenie policjanta oraz radiowozy i motocykl. Dzielnicowi, policjantka z zespołu ds. nieletnich i patologii oraz policjanci z oświęcimskiej drogówki opowiadali o swojej służbie i zadaniach realizowanych na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.  Prezentowali również sprzęt i radiowozy policyjne.   Ponadto w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” oraz konkursu Odblaskowa Szkoła” przybliżali dzieciom zagadnienia związane z zasadami bezpieczeństwa dziecka i pieszego w ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zakładania elementów odblaskowych.   Ponadto od policyjnych profilaktyków młodzież otrzymała ulotki z przestrogami związanymi  z zasadami bezpieczeństwa w Internecie. Dzieci chętnie robiły sobie zdjęcia z elementami ubioru i wyposażenia policjanta.

Starszym uczestnikom pikniku policjanci prezentowali funkcjonowanie „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”,  funkcjonowanie aplikacji  „Moja Komenda”, opowiadali o zadaniach dzielnicowego realizowanych w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Przestrzegali przed oszustami działającymi metodami „na wnuczka” i „na policjanta”.  Informowali uczestników o nowych przepisach ruchu drogowego niezwykle ważnych dla pieszych oraz kierowców.  Ponadto promowali krwiodawstwo jako cenny dar dla osób chorych i ofiar wypadków drogowych. Mundurowi odpowiedzieli także na wiele pytań  związanych z rekrutacją i służbą w Policji.

Coroczny szkolny piknik stał się znakomitą okazją do  promowania bezpieczeństwa „na co dzień”, zwłaszcza wśród najmłodszych mieszkańców gminy, przybliżył charakter i zadania służb mundurowych realizowanych na rzecz bezpieczeństwa obywateli, a także podkreślił znaczenie zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Powrót na górę strony