Spotkania profilaktyczne z policjantami

Zator. Odblaskowa profilaktyka dla dzieci z Ukrainy

Policjanci prowadzą różnego rodzaju działania prewencyjne oraz profilaktyczne. Jednym z takich działań są prelekcje poruszające tematykę bezpieczeństwa dziecka i pieszego w ruchu drogowym. Takie właśnie zajęcia przeprowadzili dzielnicowi z Komisariatu Policji w Zatorze dla kilkudziesięciu dzieci z Ukrainy przebywających jako uchodźcy w jednym z ośrodków na terenie Zatora.

Podczas spotkania dzielnicowi omówili podstawowe zasady poruszania się pieszego po drogach, szczególnie po zmroku kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe noszone przez pieszych na wierzchnich ubraniach. Funkcjonariusze przypomnieli, że samodzielnie z drogi jako pieszy  dzieci mogą korzystać dopiero po  ukończeniu siedmiu lat. Natomiast przed ukończeniem siódmego  roku życia z drogi mogą korzystać jedynie pod opieką rodziców lub opiekunów. Policjanci zwrócili również uwagę na bezpieczeństwo dziecka w podróży samochodem przypominając o obowiązku jazdy w foteliku.  Podczas pogadanki nie zabrakło również tak ważnych tematów jak bezpieczeństwo dzieci w domu oraz podczas kontaktów z obcymi. Przypomnieli w jakich przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

Ponadto mundurowi opowiedzieli dzieciom o roli Policji i jej zadaniach. Omówili wyposażenie służbowe policjanta, a także przedstawili charakter służby dzielnicowego, który będąc policjantem pierwszego kontaktu najczęściej spotyka się z mieszkańcami swojej dzielnicy, w tym również i tymi najmłodszymi.

Na zakończenie spotkania dzielnicowi rozdali dzieciom opaski odblaskowe ufundowane przez Urząd Gminy Zator na rzecz podniesienia bezpieczeństwa pieszych. Rozdane zostały również opaski odblaskowe przekazane przez zatorskie parki rozrywki oraz firmy działające na terenie gminy Zator.

 

Powrót na górę strony