Spotkania profilaktyczne z policjantami

Oświęcim. Wielki finał kampanii „Małopolska Tour”. Policjanci dbali o bezpieczny przebieg i promowali bezpieczeństwo.

W niedzielę 11 września br. na stadionie MOSIR w Oświęcimiu odbył się Wielki Finał kampanii społecznej „Małopolska na rowery”, której organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Kampania, zachęcała mieszkańców Małopolski do spędzania aktywnie wolnego czasu, w tym przede wszystkim promowała bezpieczną jazdę na rowerze.

W ramach imprezy odbył się finałowy rodzinny rajd rowerowy, w którym wzięło udział około tysiąc rowerzystów. O ich bezpieczeństwo na trasie dbali policjanci. Po zakończeniu zmagań na dwóch kółkach na uczestników, mieszkańców oraz turystów na oświęcimskim stadionie miejskim czekało wiele atrakcji i  ciekawych wydarzeń.

Miedzy innymi swoje stoiska przygotowały służby ratownicze. Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie oraz Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu. Policjanci omawiali nowe przepisy w zakresie ruchu drogowego, udzielano porad prawnych dotyczących prawidłowego zachowania na drodze. Dzieci uczestniczące w pikniku wykazały się dużą znajomością przepisów rowerowych. Ponadto policjanci prowadzili pogadanki dotyczące bezpiecznego surfowania w sieci jak również bezpieczeństwa osobistego. Każdy z uczestników, który odwiedził policyjne stanowiska otrzymał gadżety oraz materiały edukacyjne promujące bezpieczeństwo. Ze względu na niedawno rozpoczęty rok szkolny, policjanci dużą uwagę zwracali na zagadnienie bezpiecznej drogi uczniów do i ze szkoły.  Przypominali o obowiązku posiadania elementów odblaskowych przez osoby poruszające się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym.

Z kolei wśród starszych uczestników festynu policjanci poruszali tematykę związaną z prewencją kryminalną, przybliżali swoją prace na rzecz społeczeństwa, prezentowali sposób funkcjonowania  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako prostego, internetowego narzędzia dbania o bezpieczeństwo w swoim miejscu zamieszkania. Informowali również w jaki sposób można korzystać z aplikacji Moja Komenda, służącej mieszkańcom do szybszego kontaktu z dzielnicowym, czy znalezieniem najbliższej jednostki Policji.

Rodzinne Rajdy Rowerowe, skierowane są do wszystkich zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem w zgodzie z naturą, niezależnie od wieku i „doświadczenia” rowerowego. Od kilku lat Małopolska otwiera kolejne trasy rowerowe dla osób chcących aktywnie spędzić czas na dwóch kółkach. Coraz większą popularnością wśród mieszkańców województwa jak i turystów cieszy się VeloMałopolska – sieć tras przebiegających przez malownicze obszary naszego regionu

 

Powrót na górę strony