Spotkania profilaktyczne z policjantami

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kęty. „Bezpieczny Przedszkolak 2022” - ścieżka profilaktyczno - edukacyjna dla najmłodszych

W połowie czerwca br. w Domu Kultury w Kętach odbyła się XV edycja imprezy profilaktyczno – edukacyjnej pn. „Bezpieczny Przedszkolak”. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy Kęty oraz Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu.

W wydarzeniu wzięło  udział około 400 dzieci z 14 publicznych i niepublicznych przedszkoli znajdujących się w Gminie Kęty. Celem imprezy było uświadomienie najmłodszym jak ważne jest bezpieczne zachowanie, umiejętne reagowanie na zagrożenia oraz pokazanie dzieciom roli służb mundurowych, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo.

„Bezpiecznego Przedszkolaka” zainaugurował Komendant Komisariatu Policji w Kętach oraz przedstawicielka Urzędu Miasta i Gminy w Kętach. Stoiska profilaktyczne przygotowały Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu wraz z Komisariatem Policji w Kętach, Straż Miejska w Kętach,  Ochotnicza Straż Pożarna z Grupą Poszukiwawczo Ratowniczą z Kęt,  Maltańska Służba Medyczna, Miejskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Oświęcimiu oraz  Grupa Beskidzka GOPR.

Program imprezy profilaktycznej obejmował ścieżkę edukacyjną po dziewięciu stoiskach profilaktycznych. Na każdym stanowisku przez kilkanaście minut przedstawiciele służb prezentowali dzieciom sprzęt niezbędny w ich pracy na rzecz społeczeństwa oraz doskonalili z przedszkolakami umiejętności potrzebne w sytuacjach zagrożenia.
Podczas spotkania na stoisku policyjnym policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przypomnieli dzieciom, że samodzielnie z drogi przedszkolaki będą mogły korzystać dopiero po  ukończeniu 7 lat. Natomiast przed ukończeniem 7 roku życia z drogi mogą korzystać jedynie pod opieką rodziców lub opiekunów. Prezentując znaki drogowe policjanci omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa. Zwrócili  również uwagę na bezpieczeństwo dziecka w podróży samochodem, przypominając o obowiązku jazdy w foteliku.
Z kolei dzielnicowi podczas pogadanki omówili tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w domu, podczas kontaktów z obcymi, czy też podczas wakacyjnych zabaw w mieście i na wsi, w górach i nad morzem, a także w Internecie.
Na kolejnych stoiskach strażacy, strażnicy miejscy oraz ratownicy wodni poruszyli kolejne zagadnienia takie jak: właściwe postępowanie podczas pożaru i ewakuacji, unikanie porażenia prądem, udzielania pierwszej pomocy, bezpiecznego  zachowania nad wodą ,a także w innych miejscach letniego wypoczynku.  Na zewnątrz Domu Kultury na przedszkolaków czekały radiowozy i wozy bojowe które stały się kolejną atrakcją imprezy.

Na pożegnanie każda grupa przedszkolna otrzymała prezent edukacyjny ufundowany przez Urząd Gminy Kęty, a także życzenia od służb udanego i bezpiecznego letniego wypoczynku.

 

Powrót na górę strony