Oświęcim. „Bezpieczeństwo w Internecie”. Policyjna profilaktyka dla podopiecznych Dziennego Domu Samopomocy.
Policjanci powiatu oświęcimskiego prowadząc działania profilaktyczne starają się docierać do wszystkich grup społecznych. Oprócz dzieci i młodzieży niezwykle ważną grupę dla działań z zakresu prewencji kryminalnej stanowią osoby dorosłe.
Wczoraj (31.03.2022) policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu spotkały się z podopiecznymi Środowiskowego Dziennego Domu Samopomocy w Oświęcimiu dla których przeprowadziły zajęcia profilaktyczne o tematyce zagrożeń internetowych.
Podczas spotkania policjantki zwróciły uwagę na fakt, że Internet obecnie jest narzędziem pracy, nauki, komunikowania się, a także rozrywki. Jednakże tak jak w świecie realnym tak i w świecie wirtualnym możemy trafić na przestępców, którzy wykorzystają naszą łatwowierność, nieuwagę czy lekkomyślność.
Funkcjonariuszki omówiły tematykę związaną z ochroną własnego wizerunku oraz rozpowszechniania zdjęć i nagrań zrobionych innej osobie. Wyjaśniły jak bezpiecznie i racjonalnie korzystać z portali społecznościowych, co można w nich zamieszczać, a czego dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie robić. Podały przykłady zdarzeń, w których w informacje zamieszczane w sieci były wykorzystane w złych celach. Podkreślały jak ważna w codziennym życiu jest przezorność i ograniczone zaufanie, zwłaszcza do osób obcych poznanych w Internecie, których wiarygodności nie da się sprawdzić.
Omówiły zasady jakie należy stosować podczas robienia zakupów w sieci, podczas sprzedawania niepotrzebnych już rzeczy za pośrednictwem popularnych portali ogłoszeniowych, podczas dokonywania płatności przez Internet, a także jak zachować się gdy za pośrednictwem poczty elektronicznej lub na telefon przyjdzie wiadomość np. o zaleganiu z płatnościami, czy też żądaniem dokonania dopłaty do przesyłki.
Policjantki podkreśliły, że w Internecie tak samo jak w każdym innym miejscu, zawsze powinniśmy zachować wyjątkową czujność oraz zdrowy rozsądek, pamiętając, że tak jak w życiu realnym niezwykle rzadko zdarzają się wyjątkowe super okazje, więc lepiej z nich nie skorzystać, niż dać się oszukać. Przekazały również informację o sposobach postępowania w przypadku gdy do przestępstwa internetowego dojdzie.
Podczas spotkania uczestnicy podzielili się również własnymi doświadczeniami, kiedy to dzięki przezorności nie dali się oszukać czy okraść.
Na zakończenie spotkania policjantki poprosiły, aby uczestnicy spotkania zdobytą wiedzą podzielili się ze swoją rodziną oraz znajomymi, ponieważ im więcej osób świadomych zagrożenia, to tym mniej osób pokrzywdzonych.