Spotkania profilaktyczne z policjantami

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gmina Przeciszów. Mundurowy, sportowy i odblaskowy początek roku szkolnego

W sobotę (4.09.2021)  w Szkole Podstawowej Nr 1 w Przeciszowie,  odbył się piknik profilaktyczny pn. Policyjna Odyseja z Odblaskiem 4: „Służba, nie drużba”. Piknik zainaugurował przystąpienie szkoły do realizacji szeregu przedsięwzięć profilaktycznych w ramach XI edycji małopolskiego konkursu „Odblaskowa Szkoła”.  Projektu, niezwykle ważnego dla bezpieczeństwa dziecka w ruchu drogowym.

Wyjątkowo mundurowy, sportowy i odblaskowy piknik przygotowali nauczyciele i rodzice z przeciszowskiej jedynki.  Pierwszą część imprezy stanowił odblaskowy bieg uliczny, w którym wzięli udział uczniowie, rodzice oraz mieszkańcy Przeciszowa. Każdy uczestnik biegu miał założoną kamizelkę odblaskową. O bezpieczeństwo  na trasie biegu zadbali dbali policjanci z oświęcimskiej drogówki oraz policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze.

Po biegu przyszedł czas na pyszny posiłek oraz ciasta przygotowane przez rodziców. Następnie po krótkim odpoczynku i uzupełnieniu kalorii, na uczestników czekało wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów pikniku  m. in. występy artystyczne uczniów, gry, zabawy i konkursy oraz pokazy i stoiska profilaktyczne przygotowane przez zaproszone służby mundurowe Policję, Straż Graniczną oraz Straż Pożarną.

Uczestnicy podczas specjalnego pokazu zapoznali się z wyjątkową służbą przewodnika psa policyjnego, który na co dzień pełni służbę w oświęcimskiej komendzie Policji. zapoznali się ze służbą przewodnika psa do wykrywania narkotyków z Podkarpackiego Oddziału Straży Granicznej. Następnie zapoznali się z prawidłowym sposobem prowadzenia resuscytacji krążeniowo oddechowej, zaprezentowanym przez strażników granicznych. Następnie strażacy ochotnicy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przeciszowie zaprezentowali w jaki sposób dochodzi do pożaru na patelni z tłuszczem. Strażacy przedstawili, że taki pożar najlepiej ugasić nałożeniem wilgotnego ręcznika na patelnię, czy garnek, a następnie w sposób widowiskowy zaprezentowali jak (wybuchem większego pożaru), kończy się gaszenie patelni z tłuszczem poprzez zalanie ognia wodą.

Po pokazach każdy uczestnik pikniku na specjalnych stoiskach mógł osobiście zapoznać się ze służbą strażaków, funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej  - Placówki Straży Granicznej w Balicach oraz policjantów  z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, policjantów z Komisariatu Policji w Zatorze oraz przedstawicieli Grupy Rekonstrukcji Historycznej Posterunek Policji Państwowej w Oświęcimiu.

Na policyjnym stoisku profilaktyczno – historycznym zaprezentowany został sprzęt i wyposażenie policjanta oraz radiowozy. Policjanci reprezentujący ogniwo patrolowo – interwencyjne, zespół ds. nieletnich i patologii, wydział ruchu drogowego, a także dzielnicowy, opowiadali o swojej służbie i zadaniach realizowanych na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.  Prezentowali również sprzęt i radiowozy policyjne.   Ponadto mundurowi w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” oraz konkursu Odblaskowa Szkoła” przybliżali dzieciom zagadnienia związane z zasadami bezpieczeństwa dziecka i pieszego w ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zakładania elementów odblaskowych.  Dodatkowo policjant z oświęcimskiej drogówki specjalnie dla młodych rowerzystów dokonał przeglądu rowerów, wskazując obowiązkowe elementy wyposażenia jednośladu.   Ponadto od policyjnych profilaktyków młodzież otrzymała ulotki z przestrogami związanymi  z zasadami bezpieczeństwa w Internecie. Dzieci chętnie robiły sobie zdjęcia w specjalnych makietach na moment stając się policjantem, strażakiem, ratownikiem medycznym,  czy też operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Starszym uczestnikom pikniku policjanci prezentowali funkcjonowanie „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”,  funkcjonowanie aplikacji  „Moja Komenda”, opowiadali o zadaniach dzielnicowego realizowanych w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Przestrzegali przed oszustami działającymi metodami „na wnuczka” i „na policjanta”.  Informowali uczestników o nowych przepisach ruchu drogowego niezwykle ważnych dla pieszych oraz kierowców.  Ponadto policjanci promowali krwiodawstwo jako wielki i cenny dar dla osób chorych i ofiar wypadków drogowych. Mundurowi odpowiedzieli także na wiele pytań  związanych z rekrutacją i służbą w Policji.

Ogromne zainteresowanie uczestników pikniku wzbudziły mundury w jakich służyli policjanci z XX – lecia Międzywojennego, a które prezentowali na sobie przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Posterunek Policji Państwowej w Oświęcimiu”.  Przedstawiciele GRH opowiadali również o historii Policji, zadaniach oraz bohaterskich postawach przedwojennych policjantów pochodzących z ziemi oświęcimskiej.

Szkolny piknik stał się znakomitą okazją do  promowania bezpieczeństwa „na co dzień”, zwłaszcza wśród najmłodszych mieszkańców gminy,  a także przybliżył charakter i zadania służb mundurowych realizowanych na rzecz bezpieczeństwa obywateli.

Powrót na górę strony