Prewencja kryminalna

Przypominamy sprzedawcom o zakazie sprzedaży energetyków osobom niepełnoletnim

1 stycznia 2024 roku wszedł w życie zakaz sprzedaży tzw. energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny (w proporcji przewyższającej 150 mg/l) osobom niepełnoletnim. Sprzedawca mający wątpliwości co do wieku kupującego, jest zobowiązany do żądania okazania dokumentu tożsamości, potwierdzającego wiek nabywcy. Przepis zakazuje również sprzedaży takich produktów na terenie szkół oraz w automatach.

Ograniczenia zostały wprowadzone Ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zmianie Ustawy o zdrowiu publicznym. Za sprzedaż tego rodzaju napoju osobie poniżej 18 roku życia grozi mandat do 500 zł, a w razie skierowania wniosku o ukaranie do sądu nawet 2000 zł grzywny. Ustawa nakłada także na producentów lub importerów tego rodzaju napojów, obowiązek odpowiedniego oznaczenia produktu nazwą „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”. Za produkowanie lub sprowadzanie nieodpowiednio oznakowanych napojów grozi grzywna w wysokości do 200 tysięcy złotych.

Zwracamy uwagę, że spożywanie energetyków przez dzieci i młodzież może być szkodliwe dla ich rozwoju. Mała masa ciała dziecka oraz młody, rozwijający się organizm, powoduje, że składniki tych napojów osiągają wyższe stężenie, co może powodować efekty toksyczne m.in. ból głowy, ból brzucha, zaburzenia gospodarki glukozowo-insulinowej, insulinoodporność, kołatanie serca, zaburzenia rozwoju układu nerwowego, zaburzenia snu, poczucie silnego rozbicia i rozdrażnienie.

Powrót na górę strony