Prewencja kryminalna

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Akcja „Zima”. Senior w stanie wychłodzenia trafił do szpitala.

Dwie kierujące pomimo zapadającego zmroku i padającego deszczu dostrzegły skuloną postać obok drogi. Natychmiast powiadomiły służby ratunkowe. Dzięki ich reakcji 76 – letni senior w stanie hipotermii, ale żywy trafił pod opiekę lekarzy.

W środę (04.01.2023) tuż przed godziną 18 operator numeru alarmowego 112 odebrał dwa telefony od kierujących, które jadąc ulicą Legionów  zauważyły skuloną ludzką postać.  Jedna z kobiet zatrzymała się na poboczu. Włączyła światła awaryjne, po czym podeszła do osoby, którą okazał się przemoczony i zziębnięty senior. Kobieta przeprowadziła go do pobliskiej wiaty przystanku autobusowego  i razem z nim oczekiwała  na przyjazd służb.

Na miejsce natychmiast podjechał jeden z policyjnych patroli. Policjanci okryli seniora kocem termicznym, po czym umieścili w radiowozie. Ustalili również, że jest to 76 – letni mieszkaniec Osiedla Chemików w Oświęcimiu. W związku z faktem, że mężczyzna był bardzo wychłodzony na miejsce wezwali karetkę Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy medyczni stwierdzili u seniora stan wychłodzenia organizmu (35 stopni  Celsjusza), po czym zabrali go do szpitala. Po przekazaniu seniora ratownikom policjanci powiadomili jego rodzinę.

Za prawidłową reakcję bardzo dziękujemy paniom Ewie oraz Kindze.  Widząc sytuację mogącą zagrozić życiu człowieka, nie pozostawiły mężczyzny bez pomocy.

W dalszym ciągu apelujemy o reagowanie na sytuacje, w których widzimy, że życie bądź zdrowie ludzkie może być zagrożone. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112.
 
Apelujemy również do mieszkańców,  aby zwrócili uwagę na mieszkających w sąsiedztwie samotnych seniorów oraz osoby niepełnosprawne. Być może potrzebują oni wsparcia i pomocy.  W takich przypadkach wystarczy powiadomić najbliższy ośrodek pomocy społecznej lub dzielnicowego.

Powrót na górę strony