Działania

Gmina Kęty. Agresor domowy znieważył i naruszył nietykalność policjantów

Data publikacji 28.04.2025

Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach zatrzymali 37 – letniego mieszkańca gminy Kęty. Mężczyzna będąc pod wpływem alkoholu, wszczął awanturę domową, a następnie znieważył i naruszył nietykalność policjantów.

W nocy z czwartku na piątek (24/25.04.2025) tuż po godzinie 22 policjanci z Komisariatu Policji w Kętach zostali wezwani do jednego z domów w gminie Kęty. Z relacji zgłaszających wynikało, że ich nietrzeźwy 37 – letni nietrzeźwy syn wszczął awanturę domową.

W trakcie interwencji funkcjonariusze wezwali mężczyznę do zachowania zgodnego z prawem, a przede wszystkim do zmiany zachowania wobec rodziców. Kiedy polecenia nie przyniosły zamierzonego efektu 37 – latek został zatrzymany, a następnie osadzony w izbie wytrzeźwień.

Wobec mężczyzny wszczęte zostało postępowanie w związku z popełnieniem przestępstwa znieważenia, a także naruszenia nietykalności cielesnej policjantów, ponieważ w trakcie doprowadzania do izby wytrzeźwień nietrzeźwy wielokrotnie znieważał policjantów, a także naruszył ich nietykalność cielesną.

Konsekwencje karne

Za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat, natomiast za znieważenie funkcjonariusza publicznego grozi kara do jednego roku pozbawienia wolności.

Policjanci przestrzegają przed nadużywaniem alkoholu i zażywaniem narkotyków.

Osoba nadużywająca alkoholu lub zażywająca narkotyki często zachowuje się nieobliczalnie, może mieć skłonność do łamania prawa, w tym reagowania agresywnie wobec innych osób. Ponadto osoby nadużywające alkoholu i zażywające środki odurzające są narażone na ryzyko wystąpienia chorób psychicznych w przyszłości. Substancje psychoaktywne mogą wywoływać silne zmiany w funkcjonowaniu mózgu, co może prowadzić do stanów lękowych, depresji, psychoz, a także innych zaburzeń psychicznych.

Komisje ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Rodzinom borykającym się z osobami uzależnionymi od alkoholu przypominamy,  że przy każdym urzędzie  miasta czy gminy, działa Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Do jej zadań należy podejmowanie działań, w celu zobowiązania osób uzależnionych do podjęcia leczenia odwykowego.

Powrót na górę strony