Działania

Oświęcim. Kierowca pod wpływem kokainy, pasażer poszukiwany

Data publikacji 15.04.2024

Policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego oświęcimskiej komendy Policji, zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu żywieckiego.   22 – latek jest podejrzany o jazdę samochodem pod wpływem kokainy oraz złamanie zakazu kierowania. Jego  20 – letni znajomy okazał się osobą poszukiwaną.

W sobotę (13.04.2024) po południu  policjanci pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Oświęcimia. Tuż po godzinie 17 na ulicy Zatorskiej, zauważyli samochód marki Peugeot, którego kierowca nie trzymał prostego toru jazdy. W związku z powyższym funkcjonariusze włączyli sygnały uprzywilejowania. Kierowca początkowo sprawiał wrażenie jakby nie zauważył jadącego za nim radiowozu na sygnałach, więc policjanci wyprzedzili go. Dopiero wtedy zwolnił i po czym się zatrzymał.
Pojazdem podróżowali dwaj mieszkańcy powiatu żywieckiego. 22 – letni kierowca i jego o 2 lata młodszy znajomy. Zachowanie kierującego wskazywało, że może znajdować się pod wpływem narkotyków. Podejrzenie policjantów potwierdziło się. W jego ślinie tester wykazał obecność kokainy. Dodatkowo okazało się, że Sąd Rejonowy w Bielsku Białej w tym roku wydał wobec niego zakaz kierowania obowiązujący do 2025 roku.
Podczas legitymowania pasażera okazało się, że jest on osobą poszukiwaną przez Sąd Rejonowy w Żywcu, do odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności w wymiarze 50 dni za wykroczenia. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani. Trafili do pomieszczeń dla zatrzymanych w oświęcimskiej komendzie Policji.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem środków odurzających grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz konfiskata pojazdu.

Apelujemy do kierowców, aby nigdy nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Z kolei osoby postronne, które widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa zarówno po spożyciu alkoholu czy zażyciu narkotyków, prosimy o natychmiastową reakcję w postaci uniemożliwienia jazdy lub zgłoszenie telefonicznie na numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony