Działania

Gmina Kęty. Zgłoszenie świadka pomogło w namierzeniu pijanego kierowcy

Data publikacji 22.03.2024

Policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komisariatu Policji w Kętach zatrzymali 63 – letniego obywatela Ukrainy, który kierował samochodem mając w organizmie 1,3 promila alkoholu. Drogowy przestępca wpadł dzięki zgłoszeniu innego kierowcy.
W niedzielę (17.03.2024) tuż po godzinie 17 operator numeru alarmowego 112 otrzymał  zgłoszenie dotyczące samochodu marki Mercedes, który jechał ulicą Karpacką w Witkowicach z  włączonymi światłami awaryjnymi oraz włączonym klaksonem. Powyższy fakt sprawił, iż zgłaszający pojechał za pojazdem, informując o kierunku w którym zmierza. Po chwili mercedes zatrzymał się w zatoczce autobusowej. Zza kierownicy auta wysiadł mężczyzna i zaczął wyrywać kable z kokpitu mercedesa. Wtedy został zatrzymany przez policyjny patrol. Okazało się, że jest to 63 – letni obywatel Ukrainy. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 1,3 promila alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do oświęcimskiej komendy Policji.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz wysoka grzywna. W przypadku kierowcy, którego badanie stanu trzeźwości będzie wynosiło, co najmniej 1,5 promila alkoholu policjanci skonfiskują jego pojazd.

Podziękowania za prawidłową reakcję na zdarzenie
Podziękowania za prawidłową reakcję należą się zgłaszającemu.  Podejrzewając, że za kierownicą samochodu może znajdować się nietrzeźwa osoba natychmiast powiadomił służby.

Widzisz przestępstwo? Reaguj.
Nieracjonalne zachowanie kierowcy na drodze czy na parkingu zawsze powinno wzbudzić uwagę osób postronnych. W takich przypadkach wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Podczas dokonywania zgłoszenia należy podać operatorowi miejscowość,  ulicę, kierunek jazdy, a także markę i kolor pojazdu oraz w razie możliwości także jego numer rejestracyjny. Podejmując decyzję o ujęciu sprawcy przestępstwa należy mieć na względzie własne bezpieczeństwo.

Powrót na górę strony