Działania

Powiat oświęcimski. Bezpieczne Ferie 2024. Policyjne działania prewencyjne na rzecz bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku.

Data publikacji 09.02.2024

Od najbliższego poniedziałku w województwie małopolskim rozpoczynają się ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży oznacza to dwa tygodnie wolnego od zajęć w szkołach. Wiele z nich wyjedzie na zimowiska, inne będą spędzać czas w domach lub na zorganizowanych zajęciach półkolonijnych.

Wzmożone działania prewencyjne Policji pn. „Bezpieczne Ferie 2024”,  mają na celu reagowanie na wszelkie przypadki oraz sytuacje zagrażające bezpieczeństwu młodych mieszkańców naszego powiatu oraz wyjeżdżającym na wypoczynek w inne rejony kraju.

Przede wszystkim funkcjonariusze będą dbać o bezpieczeństwo na drogach. W związku z tym, wzmożone zostaną kontrole, podczas których szczególną uwagę mundurowi zwrócą na stan trzeźwości kierowców oraz sposób przewożenia pasażerów, w tym najmłodszych dzieci. Poza tym mundurowi zwrócą szczególną uwagę na stan techniczny autokarów, na układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie.

Policjanci przypominają również, że wysyłając dzieci na zorganizowany wypoczynek można zlecić kontrolę autokaru.  Rodzic bądź opiekun grupy kontrolę autokaru powinien zgłosić przed wyjazdem przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem pod numer telefonu 47 83 26 313 lub 47 83 26 280. W pilnych przypadkach np. podejrzenia stanu nietrzeźwości kierowcy lub ujawnienia innych nieprawidłowości, kontrola będzie wykonywana niezwłocznie po zgłoszeniu tego faktu  pod numer telefonu alarmowego 112. Lista wszystkich miejsc kontroli autokarów  w kraju link: lista punktów kontroli autobusów na terenie Polski - Ferie 2024

Funkcjonariusze przypominają również, że o bezpieczeństwo dzieci należy zadbać nie tylko podczas podróży. Jeśli w trakcie ferii dzieci zostają w domu warto umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w świetlicach czy domach kultury.
Apelują również do mieszkańców powiatu oświęcimskiego, którzy wyjeżdżają na wypoczynek, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyli swoje mieszkania i domy.
 
Policjanci życzą bezpiecznego i udanego zimowego wypoczynku.

Powrót na górę strony