Działania

Oświęcim. Służby oraz mieszkańcy interweniowali wobec trzech nastolatek upojonych alkoholem

Policjanci interweniowali wobec trzech nastolatek upojonych alkoholem. Dwie trafiły pod opiekę rodziców, natomiast trzecia na leczenie do szpitala. Sytuację zagrażającą życiu i zdrowiu młodych dziewczyn dostrzegli mieszkańcy osiedla Stare Stawy, którzy powiadomili Policję.

Do zdarzenia doszło w sobotę (07.01.2023) wieczorem. O godzinie 18 operator  numeru alarmowego odebrał anonimowe zgłoszenie dotyczące pijanych nastolatek przebywających przy placu zabaw na terenie jednego z oświęcimskich osiedli. Z relacji zgłaszających wynikało, że jedna z nastolatek leży na ziemi.

We wskazane miejsce natychmiast udał się jeden z patroli. Policjanci szybko zlokalizowali miejsce, w którym znajdowały się trzy nastolatki: dwie 14 – letnie mieszkanki gminy Brzeszcze oraz 15 – letnia mieszkanka Oświęcimia. Nieletnie były pod silnym działaniem alkoholu i źle się czuły. Mundurowi udzielili im pierwszej pomocy, w międzyczasie na miejsce wezwali Pogotowie Ratunkowe oraz rodziców. Policjanci ustalili również, że nieletnie wspólnie spożyły butelkę wódki o pojemności 0,7 litra.

Dwie nastolatki po badaniach zostały oddane pod opiekę rodziców, natomiast jedna z  czternastolatek trafiła na leczenie do szpitala. Badanie jej stanu trzeźwości wykazało 1,9 promila alkoholu.

Materiały sprawy zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, celem wszczęcia sprawy o przeciwdziałanie demoralizacji. Odrębne postępowanie zostanie wszczęte w celu ustalenia okoliczności w jakich nieletnie weszły w posiadanie alkoholu, a także czy doszło do przestępstwa rozpijania małoletnich.

Na podziękowanie zasługują osoby, które widząc tak młode osoby będące pod wpływem alkoholu, obawiając się o ich zdrowie i życie, zadzwoniły pod numer alarmowy 112. Taka rekcja być może zapobiegła tragicznym następstwom karygodnego zachowania nieletnich.

Policjanci przypominają rodzicom, że czas spędzany poza domem przez  nastolatków staje się okazją do eksperymentowania z papierosami, alkoholem czy narkotykami. W przypadku osób do 18 roku życia takie zachowanie stanowi przejaw demoralizacji. Funkcjonariusze apelują do rodziców, aby w procesie wychowania dziecka zwracali uwagę na zagrożenie uzależnieniami, a także podnosili ich świadomość w zakresie poszanowania norm społecznych oraz prawa. 

Od najmłodszych lat trzeba spędzać z dzieckiem czas, uczyć przez mądre odpowiedzi na zadawane pytania, tłumaczyć na czym polega życie, przestrzegać przed zagrożeniami, a w trudnych chwilach być obok dziecka czy nastolatka i go wspierać.  Tak rodzi się szczególna, wyjątkowa rodzinna więź.   W innym przypadku  funkcję wychowania przejmują znajomi czy Internet, kształtując dziecko zupełnie inaczej niż oczekują tego rodzice. Dlatego warto zapoznać się ze spotem kampanii Rodzina OFF – Line. Razem. Blisko. Odpowiedzialnie. Link „Rodzina OFF – line”. Razem. Blisko. Odpowiedzialnie.

Film Kampania_Razem__Blisko__Odpowiedzialnie.mp4

Pobierz plik Kampania_Razem__Blisko__Odpowiedzialnie.mp4 (format mp4 - rozmiar 5.43 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony