Działania

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kęty. Nocny patrol zatrzymał drogowego przestępcę z dożywotnim zakazem kierowania

Data publikacji 02.08.2022

Policjanci z Ogniwa  Patrolowo – Interwencyjnego Komisariatu  Policji w Kętach zatrzymali 48 – letniego mieszkańca Kęt. Mężczyzna wsiadł za kierownicę po alkoholu łamiąc sądownie orzeczony dożywotni zakaz kierowania pojazdami.

W nocy z czwartku na piątek (28/29.07.2022) policjanci pilnowali bezpieczeństwa na terenie Kęt. Tuż po północy patrolując Rynek mundurowi zauważyli  samochód marki Citroen, którego kierowca nie sygnalizował wykonywania manewrów drogowych. W związku z powyższym pojazd został zatrzymany do kontroli drogowej. W chwili gdy kierujący uchylił szybę w drzwiach pojazdu policjanci od razu wyczuli wydobywającą się z wnętrza woń alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości podręcznym alkotesterem potwierdziło, że 48 – latek znajduje się pod wpływem alkoholu. Gdy mężczyzna dowiedział się o wyniku badania próbował zamknąć się w pojeździe. Szybka reakcja funkcjonariuszy uniemożliwiła ten manewr. Mężczyzna w kajdankach trafił do radiowozu. W jego pojeździe policjanci znaleźli częściowo opróżnioną butelkę wina. Mężczyzna odmówił poddania się badaniu stanu trzeźwości alkomatem w związku z tym została mu pobrana krew do analizy na zawartości alkoholu. W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że rok temu oświęcimski Sąd Rejonowy orzekł wobec niego dożywotni zakaz kierowania.  

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania oraz grzywna nawet do 60 tysięcy złotych. Za złamanie sądownie orzeczonego zakazu kierowania pojazdami grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów, rozsądek oraz trzeźwość na drodze. Zapewniają  również, że uczestnicy ruchu drogowego, którzy stwarzają poważne zagrożenie poniosą surowe konsekwencje lekceważenia prawa oraz bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego.

 

Powrót na górę strony