Przerwali przemoc

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Sprawca znęcania się z nakazem opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazem zbliżania się oraz policyjnym dozorem

Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu oraz policjanci z oświęcimskiej komendy Policji postawili 28 – letniemu mieszkańcowi Oświęcimia zarzut znęcania nad konkubiną. Śledczy, chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą,  zastosowali wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną, a także policyjny dozór.

Do zdarzenia doszło w Poniedziałek Wielkanocny  (05.04.2021).  O godzinie 21, policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na osiedlu Chemików  w Oświęcimiu w związku z awanturą domową. W mieszkaniu policjanci zastali 31 – letnią kobietę oraz jej nietrzeźwego 28 – letniego konkubenta. Kobieta posiadała zasinienia na ciele, a z jej relacji wynikało, że została pobita przez partnera. Mężczyzna trafił do  pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. W chwili zatrzymania miał w organizmie 2,3 promila alkoholu. W związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej policjanci sporządzili Niebieską Kartę.

Następnie, sprawą zajęli się policjanci Wydziału Kryminalnego. W ciągu kilkunastu godzin zebrali dowody świadczące, o tym że  28 – latek od ponad roku znęcał  fizycznie i psychicznie nad konkubiną, najczęściej będąc pod wpływem alkoholu.  Na tej podstawie zostały podejrzanemu postawione zarzuty znęcania. Ponadto, mając na względzie przerwanie przemocy domowej, policjanci wystąpili do Prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

W środę (7.04.br.) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał  zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad konkubiną. Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się i kontaktowania z rodziną oraz policyjny dozór. Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Śledczy oraz pracownicy socjalni apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej.  Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać, pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary”.  Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy,  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. 
 
Przypominamy  o wsparciu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. 
Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem - pamiętaj! Możesz otrzymać bezpłatną pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Informacje o funduszu są dostępne pod adresem:  https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/potrzebujesz-pomocy/
Lista organizacji udzielających różnego rodzaju wsparcia oraz  pomocy jest dostępna pod adresem: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/ 

Na terenie Małopolski działa siedem punktów Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem  m. in. w Krakowie, Oświęcimiu, Myślenicach, Radoczy, Krzeszowicach, Suchej Beskidzkiej i Niepołomicach.

W powiecie oświęcimskim w ramach Funduszu Sprawiedliwości działa  Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Nowa siedziba punktu  znajduje się w Babicach przy ulicy ul. Zakładowej 1 (trasa Oświęcim – Chełmek, obok budynku Simech).  Telefon 504 704 266 (w godzinach przyjęć ośrodka).  Godziny przyjęć Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem:  - poniedziałek 16:00 – 20:00; - piątek 15:00 – 19:00

 

Powrót na górę strony