Przerwali przemoc

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Pijana miała pod opieką małoletnie dziecko i niepełnosprawną matkę

Policjanci z Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji prowadzą  postępowanie wobec 46 – letniej mieszkanki Oświęcimia, która będąc w stanie nietrzeźwości miała pod opieką swoje dziecko oraz niepełnosprawną matkę. Powyższe zaniedbanie ujawnili wizytujący rodzinę pracownicy socjalni.

Do  zdarzenia doszło w ubiegły piątek (26.02.2021) po południu. Policjanci otrzymali zgłoszenie od pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu,  dotyczące mieszkanki Oświęcimia będącej pod wpływem alkoholu,  która ma pod opieką 11 – letniego syna oraz niepełnosprawną  82 - letnią matkę. Jak wynikało z relacji zgłaszających powyższy fakt został ujawniony podczas kontroli rodziny.

Na miejsce natychmiast pojechał jeden z patroli. W mieszkaniu, w którym panował nieład, funkcjonariusze zastali pracowników socjalnych, nietrzeźwą 46 – latkę jej 11 – letniego syna, a także leżącą na łóżku zaniedbaną, niepełnosprawną seniorkę.  Badanie stanu trzeźwości matki dziecka wykazało 3 promile alkoholu.  Kobieta została zatrzymana i trafiła do oświęcimskiej komendy Policji.

Opiekę nad małoletnim oraz jego niepełnosprawną babcią przejęła rodzina, natomiast wobec 46 – latki wszczęto postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia albo uszczerbku na zdrowiu małoletniego oraz osoby nieporadnej, nad którymi miała obowiązek opieki, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Materiały sprawy trafiły również do Sądu  Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, który dokładnie sprawdzi sytuację rodzinną dziecka,  co może się łączyć z ograniczeniem matce lub pozbawieniem jej  władzy rodzicielskiej.

Ponadto policjanci odrębny wniosek zostanie przekazany do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oświęcimiu w związku z podejrzeniem, iż zaniedbanie którego dopuściła się 46 – latka może świadczyć o jej uzależnieniu od alkoholu.

Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób niepełnosprawnych

W przypadku podejrzenia, że dziecko, senior lub osoba niepełnosprawna, doznaje krzywdy lub jest zaniedbywana, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach. Są to przede wszystkim  pracownicy socjalni, nauczyciele, pedagodzy,  kuratorzy sądowi oraz dzielnicowi. W pilnych przypadkach należy natychmiast interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony