Gmina Oświęcim. Policyjny nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania dla domowego agresora
Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji wydali nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakaz zbliżania i kontaktowania z żoną, wobec 44 – letniego mieszkańca gminy Oświęcim. Wszczęli również postępowanie, w związku z podejrzeniem przestępstwa znęcania w rodzinie.
W piątek (20.12.2024) tuż przed godziną 21 policjanci podjęli interwencję w jednym z domów jednorodzinnych w gminie Oświęcim, gdzie doszło do awantury domowej, którą wszczął nietrzeźwy 44 – latek. W trakcie czynności na miejscu zdarzenia funkcjonariusze potwierdzili, że mężczyzna był agresywny wobec swojej 42 – letniej żony, którą uderzył. W związku z podejrzeniem, że w rodzinie dochodzi do przemocy domowej mężczyzna został zatrzymany. Trafił do oświęcimskiej komendy Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 3,2 promila alkoholu.
W sobotę po południu wobec 44 – latka funkcjonariusze wydali nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakaz kontaktu i zbliżania się do pokrzywdzonej przez 14 dni.
Następnie podejrzany w asyście policjantów udał się do miejsca zamieszkania, z którego zabrał rzeczy osobiste. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronienie. Ponadto policjanci pouczyli go, że naruszenie zakazów może skończyć się ponownym zatrzymaniem.
W rodzinie wszczęta została procedura Niebieska Karta, dzięki której pokrzywdzona uzyska pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, natomiast sprawca został objęty nadzorem dzielnicowego.
Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.
Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Policjanci apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemocy. Pomocą służy wiele instytucji do których należy się zgłosić. Swój apel o przerwanie przemocy kierują również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc.
Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach kryzysowych wsparcie i pomoc uzyskają w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu, znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo: telefon stacjonarny 33 476 01 03; telefon komórkowy 510 374 573; adres e-mail: wsparcie@akcja.pl
Masz problem z opanowaniem agresji – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.
Sprawca przemocy może zmienić swoje postępowanie unikając osadzenia w zakładzie karnym. Jeśli potrzebuje do tego pomocy specjalisty może zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu, w którym prowadzone są programy dla osób mających problem z opanowaniem agresywnego zachowania wobec innych.