Oświęcim. Syn podejrzany o znęcanie nad matką trafił do aresztu śledczego
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zatrzymali, a następnie osadzili w areszcie śledczym 40 – letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna, podejrzany o znęcanie fizyczne i psychiczne nad matką, złamał prokuratorski zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.
W piątek (25.10.2024) tuż po godzinie 19 z operatorem numeru alarmowego 112 skontaktował się mieszkaniec Zaborza, który przekazał, że na jednym z parkingów osiedla Zasole w Oświęcimiu, zauważył kobietę w kurtce i spodniach od piżamy. Z jego relacji wynikało, że kobieta uciekła z mieszkania, w którym awanturował się jej syn.
W trakcie rozmowy z 72 – letnią mieszkanką Oświęcimia policjanci potwierdzili, że syn kobiety wszczął awanturę u niej w mieszkaniu, pomimo faktu, że od miesiąca ma prokuratorski zakaz kontaktowania i zbliżania do niej, wydany w związku z przestępstwem znęcania. Następnie mundurowi udali się do miejsca zamieszkania pokrzywdzonej, gdzie zatrzymali 40 – latka. Mężczyzna trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2 promile alkoholu.
W niedzielę (27.06.2024) prokurator przedstawił 40 – latkowi dowody na złamanie zakazów. Następnie zatrzymany został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Sędzia po zapoznaniu z materiałami sprawy, przychylił się do prokuratorskiego wniosku. Wydał postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym.
Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
Podziękowania za prawidłową reakcję na zdarzenie.
Na podziękowania za prawidłową reakcję zasługuje mieszkaniec Zaborza. Zainteresował się losem seniorki, a dowiadując się o przemocy, której doświadczyła, wezwał Policję.
Przerwij przemoc.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Ponadto pomocą i wsparciem osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy, również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.