Oświęcim. „Dzieciństwo bez przemocy”. Nocna interwencja wobec pijanej matki
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, prowadzą czynności w sprawie 28 – letniej mieszkanki Oświęcimia, w związku z podejrzeniem narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo zdrowia, niespełna dwuletniego syna. Nietrzeźwa kobieta, na nocne spotkanie ze znajomym zabrała dziecko.
W nocy z środy na czwartek (9/10.10.2024) o godzinie 1 operator numeru alarmowego 112 został powiadomiony przez mieszkańca Oświęcimia, o nietrzeźwej parze siedzącej na ławce, w pobliżu jednej ze szkół na osiedlu Chemików w Oświęcimiu, obok której znajduje się wózek z małym dzieckiem.
We wskazane miejsce niezwłocznie udali się policjanci. Zlokalizowali parę. Podczas legitymowania okazało się, że matką niespełna dwuletniego chłopczyka, śpiącego w wózku, jest 28 – letnia mieszkanka Oświęcimia. Badanie jej stanu trzeźwości wykazało, aż 1,9 promila alkoholu. Towarzyszący kobiecie 35 – letni mieszkaniec Oświęcimia również był nietrzeźwy. Policjanci zatrzymali kobietę, natomiast jej dziecko przekazali pod opiekę rodziny.
Wobec 28 – latki zostało wszczęte postępowanie, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia albo życia małoletniego, nad którym miała obowiązek opieki. Ponadto materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki nad dzieckiem, zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Stan w jakim kobieta sprawowała opiekę może świadczyć o jej uzależnieniu od alkoholu, więc odrębny wniosek zostanie również skierowany do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Podziękowania za wzorową reakcję na zdarzenie
Podziękowania za prawidłową reakcję, należą się anonimowemu mieszkańcowi Oświęcimia. Mężczyzna widząc małe dziecko w sytuacji, która zagrażała jego życiu i zdrowiu natychmiast powiadomił służby.
Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci.
W przypadku podejrzenia, że dziecko, doznaje przemocy lub jest zaniedbywane, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach. Należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem, kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie, należy interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Ogólnopolska Kampania „Dzieciństwo bez przemocy”
W dniu 8 października 2024 ruszyła ogólnopolska kampania pn. „Dzieciństwo bez przemocy”, zorganizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem Kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka. Kampania potrwa do 19 listopada 2024. Celem Kampanii jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które mają na celu uwrażliwianie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci, wspieranie ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowanie idei uważnego rodzicielstwa, propagowanie systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Szczegóły Kampanii pod linkiem: https://fdds.pl/kampania-dziecinstwo-bez-przemocy.html