Przerwali przemoc

Gmina Kęty. Sprawca awantury domowej groził rodzinie i policjantom nożem

Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach zatrzymali 60 – letniego mieszkańca gminy Kęty. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie w rodzinie, a także groźby karalne wobec rodziny i policjantów.

W nocy z poniedziałku na wtorek (7/8.10.2024), tuż po godzinie 3 policjanci z Komisariatu Policji w Kętach, podejmowali interwencję w jednym z domów jednorodzinnych w gminie Kęty. Potrzebę interwencji Policji,  pod numer alarmowy 112,  zgłosiła rodzina mężczyzny, informując, że jest on nietrzeźwy i bardzo agresywny. W trakcie czynności na miejscu zdarzenia mundurowi potwierdzili, że mężczyzna jest agresywny. Używając noża zaczął grozić członkom rodziny oraz policjantom. Następnie tym samym nożem usiłował targnąć się na swoje życie. Policjanci,  nie chcąc dopuścić, aby mężczyzna dokonał samookaleczenia, błyskawicznie użyli tasera. Wtedy mundurowi udzielili mu pierwszej pomocy. Na miejsce wezwali karetkę Pogotowia Ratunkowego. Monitorowali jego funkcje życiowe  do czasu przyjazdu ratowników medycznych. Medycy u 60 – latka stwierdzili zaburzenia rytmu serca. Agresor w asyście policjantów został przewieziony na dalsze badania do szpitala.  Po badaniach lekarskich został  osadzony w pomieszczeniach dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Wobec mężczyzny wszczęte zostało postępowanie w związku z podejrzeniem znęcania w rodzinie oraz gróźb karalnych wobec funkcjonariuszy, w celu zmuszenia ich do odstąpienia od czynności służbowej. Rodzina została objęta procedurą Niebieska Karta.
Za znęcanie w rodzinie grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności, natomiast za groźby karalne wobec funkcjonariusza publicznego, w celu zmuszenia go zaniechania czynności prawnej, grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Policjanci apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa znęcania. Pomocą i wsparciem osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji, między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. W pilnych przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony