Przerwali przemoc

Gmina Chełmek. Sprawca znęcania nad rodziną osadzony w areszcie śledczym

Policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku w areszcie śledczym osadzili 68 – letniego mieszkańca gminy Chełmek. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie nad żoną i trójką dorosłych dzieci.

W środę (17.04.2024) tuż przed godziną 21 operator numeru alarmowego 112 został powiadomiony o awanturze domowej podczas której agresor biegał po domu z nożem zagrażając bezpieczeństwu domowników. Policjanci pojechali pod wskazany adres, gdzie zatrzymali 68 – latka. Mężczyzna trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Rodzina została objęta procedurą Niebieska Karta.

Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego Komisariatu Policji w Chełmku. Na podstawie zebranych dowodów ustalili, że zatrzymany przez około siedem lat stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec 62 – letniej żony oraz trójki pełnoletnich dzieci. W związku z powyższym zatrzymanemu został mu przedstawiony zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad rodziną. Następnie akta sprawy wraz z wnioskiem o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.

W piątek (19.04.2024) zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty.  Ponadto prokurator mając na względzie ochronę pokrzywdzonych, zwrócił się do oświęcimskiego Sądu Rejonowego z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego. 68 – latek wprost z Prokuratury  Rejonowej w Oświęcimiu został doprowadzony do oświęcimskiego Sądu Rejonowego. Sędzia po zapoznaniu z dowodami,  przychylił się do prokuratorskiego wniosku, wydając postanowienie o trzymiesięcznym  areszcie tymczasowym. Jeszcze tego samego dnia zatrzymany został osadzony w jednym z aresztów śledczych.
Za przestępstwo znęcania grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Policjanci  apelują, aby osoby pokrzywdzone przemocą złożyły zawiadomienie. Ważne aby przemoc została ujawniona. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy również wiele instytucji między innymi: powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, czy ośrodki interwencji kryzysowej.

Powrót na górę strony